Etusivu › Tehtävänimikkeet › Senior Principal Engineer
Senior Principal Engineer: H-1B-palkat
100 työehtohakemusta käytti tehtävänimikettä Senior Principal Engineer. Tarjotun peruspalkan mediaani $188 200; keskimmäinen puolikas $140 000–$220 000.
Hakemukset (LCA)100
Tarjotun palkan mediaani$188 200
Palkkojen keskiosa$140 000–$220 000
10.–90. persentiili$125 428–$236 668
Maahanmuuttoasianajaja, rekrytoija tai työnantaja? Tuo palvelusi näkyville tämän sivun kärkeen – $99 / 30 pv →
Työnantajat
| Työnantaja | LCA:t | Mediaanipalkka |
|---|
| Autodesk, Inc. | 12 | $199 192 |
| SambaNova Systems Inc. | 9 | $224 682 |
| Palo Alto Networks, Inc. | 5 | $230 302 |
| Hughes Systique Private Limited | 4 | $135 500 |
| United Wholesale Mortgage, LLC | 4 | $140 000 |
| Intercontinental Exchange Holdings, Inc. | 3 | $136 900 |
| Arm, Inc. | 3 | $161 179 |
| Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. (TEMA) | 3 | $231 276 |
| Technip Energies USA, Inc. | 2 | $176 317 |
| TiVo Platform Technologies, LLC | 2 | $221 832 |
| Thales DIS USA, Inc. | 2 | $169 839 |
| NXP USA, Inc. | 2 | $204 402 |
| Mobileum, Inc. | 2 | $107 984 |
| Astera Labs INC | 2 | $250 000 |
| Hazen and Sawyer, D.P.C. | 2 | $127 702 |
| Hewlett Packard Enterprise Company | 2 | $157 333 |
| Revenue Solutions Inc. | 2 | $156 567 |
| SysCloud, Inc. | 2 | $122 266 |
| Ice Mortgage Technology, Inc. | 2 | $206 400 |
| Upscale AI, Inc | 2 | $220 000 |
| Rafay Systems, Inc. | 1 | $190 000 |
| Credo Semiconductor, Inc. | 1 | $250 000 |
| Hughes Network Systems LLC | 1 | $160 000 |
| iManage LLC | 1 | $216 550 |
| Brightcove Inc | 1 | $260 000 |
| RudderStack Inc | 1 | $250 000 |
| Stryker Corporation | 1 | $192 941 |
| Pixelworks, Inc. | 1 | $184 265 |
| Eventbrite, Inc. | 1 | $215 197 |
| Emerson Electric Co. | 1 | $138 000 |
| Ameriprise Financial, Inc. | 1 | $135 800 |
| Marvell Semiconductor, Inc. | 1 | $232 000 |
| Optum Services, Inc. | 1 | $144 518 |
| AES US Services, LLC | 1 | $140 000 |
| Johnson Electric North America, Inc. | 1 | $70 158 |
| Archer Technologies LLC | 1 | $122 944 |
| Sai IT Corp | 1 | $110 000 |
| CommVault Systems,Inc. | 1 | $210 000 |
| Opes Solutions LLC | 1 | $116 771 |
| F5, Inc. | 1 | $265 148 |
| Atlassian US, Inc. | 1 | $290 000 |
| Sage Software Inc. | 1 | $206 500 |
| Honda Development & Manufacturing of America, LLC | 1 | $140 000 |
| Sunus LLC | 1 | $134 971 |
| Celero Communications, Inc. | 1 | $245 000 |
| Magna Electronics, Inc. | 1 | $153 573 |
| Parker Hannifin Corporation | 1 | $119 829 |
| Brainlabs USA, LLC | 1 | $170 000 |
| Toast, Inc. | 1 | $260 000 |
| Genesis Molecular AI, Inc. | 1 | $213 512 |
| Radiant Logic, Inc. | 1 | $169 528 |
| McStarlite Co. | 1 | $165 000 |
| Coherent Corp. | 1 | $138 715 |
Palkkatason mukaan
| Palkkataso | Mediaanipalkka |
|---|
| Taso I (aloittelija) | $70 158 |
| Taso II (pätevä) | $165 000 |
| Taso III (kokenut) | $140 000 |
| Taso IV (täysin pätevä) | $192 941 |
Työministeriö määrittää neljä yleistä palkkatasoa kullekin ammatille ja alueelle, tasolta I (sisäänpääsy) tasolle IV (täysin pätevä). Työnantaja valitsee tasoa, joka vastaa tehtävän vaatimuksia.
Tilivuoden mukaan
| Tilikausi | LCA:t | Mediaanipalkka |
|---|
| Tilikausi 2023 | 23 | $192 008 |
| Tilikausi 2024 | 25 | $140 000 |
| Tilikausi 2025 | 29 | $201 325 |
| Tilikausi 2026 | 20 | $163 090 |
Kaupungit
- San Francisco, CA14
- San Jose, CA9
- Santa Clara, CA9
- Palo Alto, CA7
- Atlanta, GA5
- Austin, TX5
- Manteca, CA4
- Pontiac, MI4
- Plano, TX3
- Houston, TX2
- Doral, FL2
- Irvine, CA2
- New York, NY2
- Cary, NC2
- Germantown, MD1
- Kingwood, TX1
- Cumming, GA1
- Greenville, SC1
- Eden Prairie, MN1
- Gaithersburg, MD1
- Minneapolis, MN1
- Lakeville, MN1
- Bothell, WA1
- Dayton, OH1
- Plymouth, MI1
- Overland Park, KS1
- King of Prussia, PA1
- Temple Terrace, FL1
- Mountain View, CA1
- Mission Viejo, CA1
Palkat ovat hakemuksessa tarjotun palkan alarajaa, muunnettuna vuosituksi; tilastoissa käytetään vain sertifioituja kokoaikaisia hakemuksia. LCA ei ole viisumipäätös, ja yksi LCA voi kattaa useita tehtäviä. Lähde: Yhdysvaltain työministeriö, OFLC LCA -tilastot, tilivuodet 2023–2026 (viimeisin päätös 30.6.2026).