Hem › Arbetsgivare › ANSYS, Inc. › R&D Engineer II
R&D Engineer II hos ANSYS, Inc.: H-1B-löner
67 anmälningar om arbetsvillkor för titeln R&D Engineer II hos ANSYS, Inc.. Medianbaslön $94 931; mittenhalva $89 565–$108 826.
Ansökningar (LCAs)67
Medianlön$94 931
Mittenhalvan av löner$89 565–$108 826
10:e–90:e percentilen$84 846–$128 234
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 26 | $94 276 |
| FY2024 | 21 | $98 301 |
| FY2025 | 19 | $93 038 |
| FY2026 | 1 | $86 653 |
Ansökningar
| Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|
| $86 653–$117 890 Nivå II | Canonsburg, PA | 19 nov. 2025 | 15 dec. 2025 | Certifierad |
| $93 038–$115 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 18 juni 2025 | 23 okt. 2025 | Certifierad |
| $105 454–$130 000 | Evanston, IL | 13 juni 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $93 038–$132 778 Nivå II | Canonsburg, PA | 29 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $139 901–$147 719 | San Jose, CA | 29 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $139 901–$142 570 | San Jose, CA | 29 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $108 826–$128 750 Nivå II | Austin, TX | 23 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $93 038–$134 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 19 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $93 038–$117 890 Nivå II | Canonsburg, PA | 19 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $83 574–$108 150 Nivå II | Cottonwood Heights, UT | 15 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $88 899–$132 778 Nivå II | Canonsburg, PA | 15 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $123 656–$130 750 Nivå II | Coram, NY | 12 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $89 419–$100 300 Nivå II | Austin, TX | 8 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $91 374–$132 778 Nivå II | Columbia, MD | 30 apr. 2025 | 19 sep. 2025 | Certifierad |
| $105 454–$125 000 | Evanston, IL | 17 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $93 038–$125 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 3 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $93 038–$115 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 2 apr. 2025 | 25 aug. 2025 | Certifierad |
| $93 038–$115 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 20 mars 2025 | 25 aug. 2025 | Certifierad |
| $94 931–$110 000 Nivå II | Clermont, FL | 4 dec. 2024 | 6 jan. 2025 | Certifierad |
| $115 057–$140 000 | San Jose, CA | 8 okt. 2024 | 18 nov. 2024 | Certifierad |
| $108 826–$125 000 Nivå II | Austin, TX | 14 aug. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $108 826–$125 000 Nivå II | Austin, TX | 14 aug. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $133 406–$150 000 | Livermore, CA | 14 aug. 2024 | 1 dec. 2024 | Certifierad |
| $112 986–$135 000 Nivå II | Waltham, MA | 12 juni 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $98 301–$115 000 Nivå II | Richmond, TX | 31 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $89 565–$120 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 29 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $96 866–$120 000 Nivå II | Austin, TX | 16 maj 2024 | 10 nov. 2024 | Certifierad |
| $89 565–$120 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 8 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $89 565–$135 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 8 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $89 565–$130 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 8 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $100 000–$130 000 Nivå II | Austin, TX | 22 apr. 2024 | 3 juni 2024 | Certifierad |
| $109 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 17 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $110 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 9 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $115 918–$135 000 Nivå II | Jersey City, NJ | 8 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $89 565–$120 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 8 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $90 000–$120 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 5 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $90 000–$120 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 5 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $102 690–$122 000 Nivå II | Evanston, IL | 5 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $96 512–$116 000 Nivå II | Lebanon, NH | 4 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $102 690–$125 000 Nivå II | Evanston, IL | 4 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $86 403–$106 000 Nivå II | Cottonwood Heights, UT | 25 mars 2024 | 31 aug. 2024 | Certifierad |
| $96 866–$116 000 Nivå II | Austin, TX | 13 sep. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $89 565–$110 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 24 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $128 234–$150 000 | San Jose, CA | 23 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $89 565–$110 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 23 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $128 502–$150 000 Nivå II | Seattle, WA | 23 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $89 565–$110 000 Nivå II | Canonsburg, PA | 15 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $101 192–$130 000 Nivå II | Richardson, TX | 11 aug. 2023 | 18 sep. 2023 | Certifierad |
| $128 234–$150 000 | San Jose, CA | 10 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $128 234–$150 000 | San Jose, CA | 10 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $96 512–$116 000 Nivå II | Lebanon, NH | 9 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $96 866–$116 000 Nivå II | Austin, TX | 9 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $96 866–$116 000 Nivå II | Austin, TX | 9 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $96 866–$116 000 Nivå II | Austin, TX | 9 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $128 234–$150 000 | San Jose, CA | 9 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $80 974 Nivå II | Canonsburg, PA | 11 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $84 614 Nivå II | Canonsburg, PA | 11 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $83 949 Nivå II | Canonsburg, PA | 10 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $80 974 Nivå II | Canonsburg, PA | 10 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $87 173 Nivå I | Waltham, MA | 9 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $80 974 Nivå II | Canonsburg, PA | 9 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $105 685 Nivå II | Livermore, CA | 9 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $80 974 Nivå II | Canonsburg, PA | 9 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $88 691 Nivå II | Bothel, WA | 14 mars 2023 | 21 mars 2023 | Certifierad |
| $85 000–$100 000 Nivå II | Gainesville, FL | 7 dec. 2022 | 30 jan. 2023 | Certifierad |
| $92 040–$120 000 Nivå II | Austin, TX | 30 nov. 2022 | 1 jan. 2023 | Certifierad |
| $132 870–$150 000 Nivå II | Fremont, CA | 29 nov. 2022 | 1 feb. 2023 | Certifierad |
R&D Engineer II hos alla arbetsgivare →
Andra jobb hos ANSYS, Inc.
- Senior R&D Engineer$120 588
- Lead R&D Engineer$132 651
- Senior Application Engineer$115 314
- R&D Engineering, Sr. Engineer$105 026
- Lead Application Engineer$131 864
- R&D Engineering, Staff Engineer$130 458
- Application Engineer II$92 164
- R&D Verification Engineer II$82 586
- R&D Engineer$73 237
- Applications Engineering, Sr. Engineer$113 758
- Senior Application Developer$123 000
- Application Engineer II SCBU$104 464
- Principal R&D Engineer$147 854
- Senior Application Engineer SCBU$129 682
- Principal Application Engineer$150 384
- R&D Verification Engineer$69 618
- Applications Engineering, Staff Engineer$124 003
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).