Hem › Arbetsgivare › Corcept Therapeutics, Inc.
Corcept Therapeutics, Inc.: H-1B-löner och sponsring
Corcept Therapeutics, Inc. lämnade in 15 lönevillkorsansökningar för H-1B och relaterade visum under fiskalåren 2023–2026; certifierade: 15. Medianlön: $190 000.
Sponsrar Corcept Therapeutics, Inc. H-1B-visum?
Corcept Therapeutics, Inc. lämnade in 15 lönevillkorsansökningar under fiskalåren 2023–2026, den senaste inlämnad 29 jan. 2026. En LCA är första steget i en H-1B-ansökan, så arbetsgivaren har sponsrat eller förberett sig för att sponsra H-1B-arbetare; det garanterar inte sponsring för någon specifik tjänst. Kolla arbetsgivarens egna jobbannonser.
Green card (PERM)-ansökningar hos Corcept Therapeutics, Inc.: 4 →
Löner efter jobbtitel
| Jobbtitel | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Associate Director, Manufacturing | 2 | $193 138 |
| Senior Manager, Statistical Programming | 2 | $186 603 |
| Senior Director, Commercial Analytics | 2 | $207 942 |
| Director, DSPV Compliance and Systems | 1 | $222 602 |
| Senior Manager, Business Analytics | 1 | $137 900 |
| Senior Manager, Statistics | 1 | $205 000 |
| Associate Director, Statistical Programming | 1 | $215 000 |
| Sr Manager, Regulatory Affairs (Operations) | 1 | $145 000 |
| Associate Director, Clinical Data Management | 1 | $188 885 |
| Medical Director, Drug Safety | 1 | $227 386 |
| Senior Manager, Analytical Development | 1 | $186 500 |
| Director, Clinical Patient Safety & PV Ops | 1 | $244 837 |
Ansökningar per fiskalår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 4 | $184 808 |
| FY2024 | 4 | $210 000 |
| FY2025 | 5 | $188 885 |
| FY2026 | 2 | $217 418 |
Rådande lönenivåer
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Var jobben finns
Yrken
- Statisticians4
- Data Scientists3
- Industrial Production Managers2
- Regulatory Affairs Managers2
- Operations Research Analysts1
- Regulatory Affairs Specialists1
- Medical and Health Services Managers1
- Chemists1
Senaste ansökningar
| Jobbtitel | Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Senior Manager, Statistical Programming | $190 000–$242 000 Nivå IV | Redwood City, CA | 29 jan. 2026 | 27 juli 2026 | Certifierad |
| Director, Clinical Patient Safety & PV Ops | $244 837–$329 200 Nivå IV | Redwood City, CA | 8 dec. 2025 | 15 maj 2026 | Certifierad |
| Associate Director, Manufacturing | $199 867–$231 001 Nivå IV | Redwood City, CA | 11 sep. 2025 | 18 feb. 2026 | Certifierad |
| Senior Manager, Analytical Development | $186 500–$219 400 Nivå IV | Redwood City, CA | 8 sep. 2025 | 18 sep. 2025 | Certifierad |
| Senior Director, Commercial Analytics | $188 885–$246 700 Nivå IV | Redwood City, CA | 9 juni 2025 | 27 juni 2025 | Certifierad |
| Associate Director, Clinical Data Management | $188 885–$244 800 Nivå IV | Redwood City, CA | 12 dec. 2024 | 16 dec. 2024 | Certifierad |
| Medical Director, Drug Safety | $227 386–$310 960 Nivå IV | Redwood City, CA | 4 dec. 2024 | 6 jan. 2025 | Certifierad |
| Senior Director, Commercial Analytics | $227 000–$307 200 Nivå IV | Redwood City, CA | 17 sep. 2024 | 30 sep. 2024 | Certifierad |
| Senior Manager, Statistics | $205 000–$227 970 Nivå IV | Redwood City, CA | 20 aug. 2024 | 26 aug. 2024 | Certifierad |
| Associate Director, Statistical Programming | $215 000–$250 000 Nivå IV | Tracy, CA | 18 juli 2024 | 29 juli 2024 | Certifierad |
| Sr Manager, Regulatory Affairs (Operations) | $145 000–$205 000 Nivå IV | Menlo Park, CA | 8 juli 2024 | 15 juli 2024 | Certifierad |
| Senior Manager, Statistical Programming | $183 206–$190 000 Nivå IV | Menlo Park, CA | 26 juli 2023 | 1 aug. 2023 | Certifierad |
| Senior Manager, Business Analytics | $137 900–$194 700 Nivå II | Menlo Park, CA | 13 juli 2023 | 24 juli 2023 | Certifierad |
| Director, DSPV Compliance and Systems | $222 602–$255 000 Nivå IV | Menlo Park, CA | 12 maj 2023 | 15 maj 2023 | Certifierad |
| Associate Director, Manufacturing | $186 410–$241 000 Nivå IV | Menlo Park, CA | 3 mars 2023 | 10 mars 2023 | Certifierad |
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).