Hem › Arbetsgivare › Danisco US Inc.
Danisco US Inc.: H-1B-löner och sponsring
Danisco US Inc. lämnade in 25 lönevillkorsansökningar för H-1B och relaterade visum under fiskalåren 2023–2026; certifierade: 25. Medianlön: $97 700.
Sponsrar Danisco US Inc. H-1B-visum?
Danisco US Inc. lämnade in 25 lönevillkorsansökningar under fiskalåren 2023–2026, den senaste inlämnad 20 maj 2026. En LCA är första steget i en H-1B-ansökan, så arbetsgivaren har sponsrat eller förberett sig för att sponsra H-1B-arbetare; det garanterar inte sponsring för någon specifik tjänst. Kolla arbetsgivarens egna jobbannonser.
Löner efter jobbtitel
| Jobbtitel | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Scientist II | 4 | $109 450 |
| Senior Scientist I | 3 | $97 700 |
| Application Scientist I | 2 | $83 200 |
| Scientist II R&D | 2 | $100 651 |
| Scientist II Process R&D | 2 | $100 651 |
| Technical Service Account Manager | 2 | $92 000 |
| Senior Scientist | 2 | $97 635 |
| Technical Services Account Manager | 2 | $94 952 |
| Application Scientist | 2 | $112 498 |
| Process Engineer | 1 | $88 754 |
| Engineer 1 | 1 | $92 206 |
| Engineer II - H&B A&PC | 1 | $67 200 |
| Application Specialist | 1 | $70 096 |
Ansökningar per fiskalår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 6 | $100 651 |
| FY2024 | 5 | $92 000 |
| FY2025 | 9 | $97 700 |
| FY2026 | 5 | $100 440 |
Rådande lönenivåer
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Var jobben finns
- Cedar Rapids, IA8
- Palo Alto, CA7
- Sunnyvale, CA2
- Denver, CO2
- Menlo Park, CA1
- Overland Park, KS1
- New Century, KS1
- Ames, IA1
- Mountain View, CA1
- Madison, WI1
Yrken
- Food Scientists and Technologists8
- Molecular and Cellular Biologists4
- Bioengineers and Biomedical Engineers4
- Chemical Engineers4
- Chemists3
- Biochemists and Biophysicists2
Senaste ansökningar
| Jobbtitel | Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Application Scientist | $112 498 Nivå I | Cedar Rapids, IA | 20 maj 2026 | 15 sep. 2026 | Certifierad |
| Application Scientist | $112 498 Nivå I | Cedar Rapids, IA | 20 maj 2026 | 15 sep. 2026 | Certifierad |
| Application Specialist | $70 096–$80 000 Nivå II | Madison, WI | 11 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| Senior Scientist I | $100 440–$186 520 Nivå III | Palo Alto, CA | 6 apr. 2026 | 11 aug. 2026 | Certifierad |
| Engineer II - H&B A&PC | $67 200–$124 800 Nivå II | Cedar Rapids, IA | 12 jan. 2026 | 25 juni 2026 | Certifierad |
| Senior Scientist I | $97 700–$181 400 Nivå II | Sunnyvale, CA | 10 juni 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Senior Scientist I | $97 700–$181 400 Nivå II | Palo Alto, CA | 10 juni 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Scientist II | $114 691–$156 000 Nivå II | Mountain View, CA | 6 juni 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Scientist II | $114 691–$156 000 Nivå II | Palo Alto, CA | 6 juni 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Engineer 1 | $92 206–$138 500 Nivå II | Palo Alto, CA | 23 apr. 2025 | 7 aug. 2025 | Certifierad |
| Technical Services Account Manager | $94 952–$107 673 Nivå II | Denver, CO | 31 mars 2025 | 18 sep. 2025 | Certifierad |
| Technical Services Account Manager | $94 952–$107 673 Nivå II | Cedar Rapids, IA | 31 mars 2025 | 18 sep. 2025 | Certifierad |
| Scientist II | $104 208–$156 000 Nivå II | Ames, IA | 7 feb. 2025 | 17 feb. 2025 | Certifierad |
| Scientist II | $104 208–$156 000 Nivå II | Palo Alto, CA | 7 feb. 2025 | 17 feb. 2025 | Certifierad |
| Process Engineer | $88 754–$106 032 Nivå IV | Cedar Rapids, IA | 16 maj 2024 | 18 sep. 2024 | Certifierad |
| Technical Service Account Manager | $92 000–$110 000 Nivå II | Denver, CO | 7 mars 2024 | 4 sep. 2024 | Certifierad |
| Technical Service Account Manager | $92 000–$110 000 Nivå II | Cedar Rapids, IA | 7 mars 2024 | 4 sep. 2024 | Certifierad |
| Senior Scientist | $97 635–$125 000 Nivå IV | New Century, KS | 28 feb. 2024 | 9 aug. 2024 | Certifierad |
| Senior Scientist | $97 635–$125 000 deltid · Nivå IV | Overland Park, KS | 28 feb. 2024 | 9 aug. 2024 | Certifierad |
| Application Scientist I | $83 200–$95 000 Nivå IV | Cedar Rapids, IA | 20 mars 2023 | 15 sep. 2023 | Certifierad |
| Application Scientist I | $83 200–$95 000 Nivå IV | Cedar Rapids, IA | 20 mars 2023 | 15 sep. 2023 | Certifierad |
| Scientist II R&D | $100 651–$172 800 Nivå II | Menlo Park, CA | 19 mars 2023 | 11 aug. 2023 | Certifierad |
| Scientist II R&D | $100 651–$172 800 Nivå II | Palo Alto, CA | 19 mars 2023 | 11 aug. 2023 | Certifierad |
| Scientist II Process R&D | $100 651–$172 800 Nivå II | Sunnyvale, CA | 16 mars 2023 | 11 aug. 2023 | Certifierad |
| Scientist II Process R&D | $100 651–$172 800 Nivå II | Palo Alto, CA | 16 mars 2023 | 11 aug. 2023 | Certifierad |
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).