Hem › Arbetsgivare › Databricks, Inc. › Resident Solutions Architect
Resident Solutions Architect hos Databricks, Inc.: H-1B-löner
42 anmälningar om arbetsvillkor för titeln Resident Solutions Architect hos Databricks, Inc.. Medianbaslön $158 499; mittenhalva $149 781–$170 000.
Ansökningar (LCAs)42
Medianlön$158 499
Mittenhalvan av löner$149 781–$170 000
10:e–90:e percentilen$140 060–$199 534
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 6 | $140 000 |
| FY2024 | 11 | $160 000 |
| FY2025 | 18 | $163 481 |
| FY2026 | 7 | $163 550 |
Ansökningar
| Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|
| $163 550–$241 900 Nivå IV | Plano, TX | 26 maj 2026 | 8 juni 2026 | Certifierad |
| $161 300–$241 900 Nivå IV | Apex, NC | 14 maj 2026 | 28 maj 2026 | Certifierad |
| $163 550–$241 900 Nivå IV | Plano, TX | 17 apr. 2026 | 18 maj 2026 | Certifierad |
| $144 310–$220 800 Nivå IV | Plano, TX | 9 jan. 2026 | 23 feb. 2026 | Certifierad |
| $163 550–$220 800 Nivå IV | Plano, TX | 4 nov. 2025 | 1 dec. 2025 | Certifierad |
| $156 998–$220 800 Nivå IV | Plano, TX | 4 nov. 2025 | 8 dec. 2025 | Certifierad |
| $164 112–$220 800 Nivå IV | Denver, CO | 4 nov. 2025 | 1 dec. 2025 | Certifierad |
| $153 358–$234 600 Nivå IV | Glen Mills, PA | 5 aug. 2025 | 1 feb. 2026 | Certifierad |
| $154 669–$220 800 Nivå IV | Concord, NC | 31 juli 2025 | 1 nov. 2025 | Certifierad |
| $199 534–$220 800 Nivå III | Plano, TX | 12 juni 2025 | 23 juni 2025 | Certifierad |
| $190 486–$220 800 Nivå IV | Seattle, WA | 26 maj 2025 | 16 juni 2025 | Certifierad |
| $179 982–$220 800 Nivå IV | New York, NY | 15 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $166 962–$220 800 Nivå III | San Francisco, CA | 12 maj 2025 | 30 juni 2025 | Certifierad |
| $149 781–$220 800 Nivå IV | Plano, TX | 2 maj 2025 | 9 juni 2025 | Certifierad |
| $149 760–$220 800 Nivå IV | Atlanta, GA | 23 apr. 2025 | 15 sep. 2025 | Certifierad |
| $155 709–$220 800 Nivå IV | Plano, TX | 3 apr. 2025 | 26 maj 2025 | Certifierad |
| $155 709–$220 800 Nivå IV | Plano, TX | 5 mars 2025 | 1 juli 2025 | Certifierad |
| $179 982–$220 800 Nivå IV | New York, NY | 5 mars 2025 | 1 aug. 2025 | Certifierad |
| $179 982–$220 800 Nivå IV | New York, NY | 19 feb. 2025 | 10 mars 2025 | Certifierad |
| $199 534–$220 800 Nivå III | San Francisco, CA | 13 jan. 2025 | 27 jan. 2025 | Certifierad |
| $149 781–$221 298 Nivå IV | Chicago, IL | 9 jan. 2025 | 22 jan. 2025 | Certifierad |
| $148 949–$231 256 Nivå IV | Chicago, IL | 3 dec. 2024 | 1 juni 2025 | Certifierad |
| $199 534–$220 800 Nivå III | San Francisco, CA | 20 nov. 2024 | 1 apr. 2025 | Certifierad |
| $199 534–$220 800 Nivå III | San Francisco, CA | 8 nov. 2024 | 1 dec. 2024 | Certifierad |
| $166 962–$220 800 Nivå III | San Francisco, CA | 6 sep. 2024 | 21 okt. 2024 | Certifierad |
| $200 000–$250 000 Nivå IV | Irving, TX | 13 aug. 2024 | 11 nov. 2024 | Certifierad |
| $200 000–$250 000 Nivå III | Sunnyvale, CA | 20 juli 2024 | 5 aug. 2024 | Certifierad |
| $170 000–$200 000 Nivå IV | King of Prussia, PA | 27 juni 2024 | 15 juli 2024 | Certifierad |
| $140 600–$180 200 Nivå IV | Indianapolis, IN | 12 juni 2024 | 4 nov. 2024 | Certifierad |
| $160 000–$230 000 Nivå IV | Westford, MA | 19 maj 2024 | 24 okt. 2024 | Certifierad |
| $150 000–$190 000 Nivå IV | Charlotte, NC | 1 maj 2024 | 14 okt. 2024 | Certifierad |
| $145 000–$190 000 Nivå IV | Cumming, GA | 1 maj 2024 | 1 juli 2024 | Certifierad |
| $170 000–$224 500 Nivå IV | Holly Springs, NC | 30 apr. 2024 | 6 maj 2024 | Certifierad |
| $150 000–$220 000 Nivå IV | Atlanta, GA | 27 feb. 2024 | 26 aug. 2024 | Certifierad |
| $160 000–$190 000 Nivå III | Issaquah, WA | 23 feb. 2024 | 30 juni 2024 | Certifierad, sedan återkallad |
| $150 000–$212 000 Nivå IV | Frisco, TX | 10 nov. 2023 | 14 apr. 2024 | Certifierad |
| $150 000–$200 000 Nivå IV | Holly Springs, NC | 9 maj 2023 | 29 maj 2023 | Certifierad |
| $140 000–$215 900 Nivå IV | Glen Mills, PA | 15 nov. 2022 | 1 feb. 2023 | Certifierad |
| $140 000–$215 900 Nivå IV | Des Plaines, IL | 24 okt. 2022 | 15 nov. 2022 | Certifierad |
| $140 000–$215 900 Nivå III | Edison, NJ | 19 okt. 2022 | 1 nov. 2022 | Certifierad |
| $140 000–$215 000 Nivå IV | Portland, OR | 10 okt. 2022 | 1 nov. 2022 | Certifierad |
| $140 000–$205 000 Nivå IV | Voorhees, NJ | 24 aug. 2022 | 15 sep. 2022 | Certifierad, sedan återkallad |
Resident Solutions Architect hos alla arbetsgivare →
Andra jobb hos Databricks, Inc.
- Software Engineer$145 000
- Sr. Software Engineer$190 000
- Senior Software Engineer$175 000
- Solutions Architect$140 000
- Staff Software Engineer$212 202
- Delivery Solutions Architect$144 926
- Sr. Solutions Architect$163 976
- Specialist Solutions Architect$155 490
- Sr. Solutions Engineer$125 112
- Senior Solutions Architect$156 998
- Member of Technical Staff$187 741
- Sr. Technical Solutions Engineer$144 310
- Senior Solutions Engineer$124 000
- Sr. Specialist Solutions Architect$181 262
- Sr. Solutions Consultant$156 354
- Data Scientist$152 610
- Staff Technical Solutions Engineer$156 998
- Sr. Delivery Solutions Engineer$140 306
- Senior Delivery Solutions Engineer$138 878
- Senior Solutions Consultant$140 600
- Senior Delivery Solutions Architect$158 700
- Senior Technical Solutions Engineer$134 992
- Senior Manager, Engineering$240 000
- Senior Specialist Solutions Engineer$152 500
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).