Hem › Arbetsgivare › Edmunds.com
Edmunds.com: H-1B-löner och sponsring
Edmunds.com lämnade in 11 lönevillkorsansökningar för H-1B och relaterade visum under fiskalåren 2023–2026; certifierade: 11. Medianlön: $160 161.
Sponsrar Edmunds.com H-1B-visum?
Edmunds.com lämnade in 11 lönevillkorsansökningar under fiskalåren 2023–2026, den senaste inlämnad 15 apr. 2026. En LCA är första steget i en H-1B-ansökan, så arbetsgivaren har sponsrat eller förberett sig för att sponsra H-1B-arbetare; det garanterar inte sponsring för någon specifik tjänst. Kolla arbetsgivarens egna jobbannonser.
Green card (PERM)-ansökningar hos Edmunds.com: 3 →
Löner efter jobbtitel
| Jobbtitel | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Software Engineer (4) | 3 | $145 000 |
| Software Engineer (5) | 2 | $171 424 |
| Salesforce Lead Engineer | 1 | $192 816 |
| Senior Software Engineer | 1 | $180 353 |
| Senior Analyst, Business Analytics | 1 | $138 000 |
| Software Engineer 3 | 1 | $115 000 |
| Technical Lead | 1 | $206 000 |
| Technical Lead Manager | 1 | $228 867 |
Ansökningar per fiskalår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 4 | $162 676 |
| FY2024 | 2 | $150 080 |
| FY2025 | 2 | $160 500 |
| FY2026 | 3 | $182 688 |
Rådande lönenivåer
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Var jobben finns
Yrken
Senaste ansökningar
| Jobbtitel | Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Software Engineer (5) | $182 688 Nivå III | Santa Monica, CA | 15 apr. 2026 | 30 sep. 2026 | Certifierad |
| Software Engineer (4) | $159 984 Nivå III | Santa Monica, CA | 15 apr. 2026 | 30 sep. 2026 | Certifierad |
| Technical Lead Manager | $228 867 Nivå IV | Santa Monica, CA | 5 feb. 2026 | 16 juni 2026 | Certifierad |
| Software Engineer 3 | $115 000 Nivå I | Santa Monica, CA | 16 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Technical Lead | $206 000 Nivå IV | Santa Monica, CA | 16 apr. 2025 | 26 sep. 2025 | Certifierad |
| Software Engineer (4) | $140 000 Nivå II | Santa Monica, CA | 1 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| Software Engineer (5) | $160 161 Nivå III | Santa Monica, CA | 12 feb. 2024 | 1 mars 2024 | Certifierad |
| Senior Analyst, Business Analytics | $138 000 Nivå III | Santa Monica, CA | 20 juli 2023 | 8 aug. 2023 | Certifierad |
| Senior Software Engineer | $180 353 Nivå IV | Santa Monica, CA | 13 juni 2023 | 9 sep. 2023 | Certifierad |
| Software Engineer (4) | $145 000 Nivå III | Santa Monica, CA | 11 apr. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| Salesforce Lead Engineer | $192 816 Nivå IV | Santa Monica, CA | 22 dec. 2022 | 17 juni 2023 | Certifierad |
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).