Hem › Arbetsgivare › Hewlett Packard Enterprise Company › Senior Cloud Developer
Senior Cloud Developer hos Hewlett Packard Enterprise Company: H-1B-löner
127 anmälningar om arbetsvillkor för titeln Senior Cloud Developer hos Hewlett Packard Enterprise Company. Medianbaslön $185 687; mittenhalva $163 409–$201 323.
Ansökningar (LCAs)127
Medianlön$185 687
Mittenhalvan av löner$163 409–$201 323
10:e–90:e percentilen$139 456–$205 910
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 13 | $185 687 |
| FY2024 | 25 | $170 914 |
| FY2025 | 61 | $172 182 |
| FY2026 | 28 | $204 966 |
Ansökningar
| Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|
| $206 020–$315 000 | San Jose, CA | 9 juni 2026 | 8 sep. 2026 | Certifierad |
| $149 718–$315 000 Nivå IV | Spring, TX | 9 juni 2026 | 3 dec. 2026 | Certifierad |
| $206 020–$315 000 | San Jose, CA | 3 juni 2026 | 23 juli 2026 | Certifierad |
| $206 020–$315 000 | San Jose, CA | 26 maj 2026 | 26 maj 2026 | Certifierad |
| $185 994–$315 000 Nivå IV | Fremont, CA | 22 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $223 142–$315 000 Nivå IV | San Jose, CA | 20 maj 2026 | 27 maj 2026 | Certifierad |
| $187 741–$315 000 Nivå II | San Jose, CA | 13 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $181 293–$315 000 Nivå III | San Jose, CA | 7 maj 2026 | 5 nov. 2026 | Certifierad |
| $205 837–$315 000 | San Jose, CA | 27 apr. 2026 | 24 okt. 2026 | Certifierad |
| $205 837–$315 000 | San Jose, CA | 17 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $205 837–$315 000 | San Jose, CA | 16 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $205 837–$315 000 | San Jose, CA | 16 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $149 115–$315 000 Nivå III | Roseville, CA | 15 apr. 2026 | 30 juli 2026 | Certifierad |
| $156 998–$315 000 Nivå IV | Frisco, TX | 7 apr. 2026 | 8 aug. 2026 | Certifierad |
| $205 837–$315 000 | San Jose, CA | 27 mars 2026 | 25 aug. 2026 | Certifierad |
| $205 837–$315 000 | San Jose, CA | 12 mars 2026 | 11 juli 2026 | Certifierad |
| $205 837–$315 000 | San Jose, CA | 20 feb. 2026 | 15 aug. 2026 | Certifierad |
| $181 293–$315 000 Nivå III | San Jose, CA | 9 feb. 2026 | 29 juli 2026 | Certifierad |
| $205 837–$315 000 | San Jose, CA | 2 feb. 2026 | 1 aug. 2026 | Certifierad |
| $204 096–$315 000 | San Jose, CA | 27 jan. 2026 | 9 juni 2026 | Certifierad |
| $165 422–$315 000 Nivå III | Fremont, CA | 14 jan. 2026 | 18 juni 2026 | Certifierad |
| $204 096–$315 000 | San Jose, CA | 12 jan. 2026 | 22 apr. 2026 | Certifierad |
| $204 096–$315 000 | San Jose, CA | 8 jan. 2026 | 23 jan. 2026 | Certifierad |
| $181 293–$315 000 Nivå III | San Jose, CA | 8 jan. 2026 | 4 juli 2026 | Certifierad |
| $223 142–$295 500 Nivå IV | San Jose, CA | 23 dec. 2025 | 17 apr. 2026 | Certifierad |
| $187 741–$315 000 Nivå II | San Jose, CA | 17 nov. 2025 | 11 apr. 2026 | Certifierad |
| $226 138–$270 000 Nivå III | San Jose, CA | 3 nov. 2025 | 11 apr. 2026 | Certifierad |
| $119 704–$307 000 Nivå III | Durham, NC | 24 sep. 2025 | 26 sep. 2025 | Certifierad |
| $223 142–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 23 sep. 2025 | 10 nov. 2025 | Certifierad |
| $197 202–$307 000 | San Jose, CA | 23 sep. 2025 | 19 mars 2026 | Certifierad |
| $197 202–$307 000 | San Jose, CA | 23 sep. 2025 | 19 dec. 2025 | Certifierad |
| $197 202–$307 000 | San Jose, CA | 18 sep. 2025 | 17 mars 2026 | Certifierad |
| $181 293–$307 000 Nivå III | San Jose, CA | 26 aug. 2025 | 15 sep. 2025 | Certifierad |
| $139 443–$307 000 Nivå II | San Jose, CA | 25 aug. 2025 | 1 sep. 2025 | Certifierad |
| $181 293–$307 000 Nivå III | San Jose, CA | 19 aug. 2025 | 17 feb. 2026 | Certifierad |
| $195 619–$307 000 | San Jose, CA | 18 aug. 2025 | 11 feb. 2026 | Certifierad |
| $134 971–$307 000 Nivå III | Haltom City, TX | 14 aug. 2025 | 4 feb. 2026 | Certifierad |
| $195 619–$307 000 | San Jose, CA | 1 aug. 2025 | 26 jan. 2026 | Certifierad |
| $195 619–$307 000 | San Jose, CA | 30 juli 2025 | 16 jan. 2026 | Certifierad |
| $195 619–$307 000 | San Jose, CA | 22 juli 2025 | 17 jan. 2026 | Certifierad |
| $156 998–$307 000 Nivå IV | Frisco, TX | 11 juli 2025 | 1 jan. 2026 | Certifierad |
| $195 619–$307 000 Nivå IV | Lathrop, CA | 3 juli 2025 | 10 nov. 2025 | Certifierad |
| $172 182–$307 000 Nivå IV | Fort Collins, CO | 3 juli 2025 | 31 dec. 2025 | Certifierad |
| $199 534–$307 000 Nivå III | San Jose, CA | 30 juni 2025 | 26 dec. 2025 | Certifierad |
| $195 619–$307 000 | San Jose, CA | 24 juni 2025 | 4 sep. 2025 | Certifierad |
| $195 619–$307 000 | San Jose, CA | 23 juni 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $195 619–$307 000 | San Jose, CA | 20 juni 2025 | 23 juni 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 9 juni 2025 | 11 sep. 2025 | Certifierad |
| $166 962–$307 000 Nivå III | San Jose, CA | 23 maj 2025 | 31 okt. 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 23 maj 2025 | 4 sep. 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 23 maj 2025 | 1 juni 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 20 maj 2025 | 1 juni 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 14 maj 2025 | 5 nov. 2025 | Certifierad |
| $164 154–$307 000 Nivå III | San Jose, CA | 14 maj 2025 | 10 sep. 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 8 maj 2025 | 19 aug. 2025 | Certifierad |
| $195 619–$307 000 | San Jose, CA | 5 maj 2025 | 4 sep. 2025 | Certifierad |
| $149 947–$307 000 Nivå IV | Spring, TX | 5 maj 2025 | 28 okt. 2025 | Certifierad |
| $164 486–$307 000 Nivå IV | Durham, NC | 15 apr. 2025 | 11 sep. 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 11 apr. 2025 | 22 sep. 2025 | Certifierad |
| $133 500–$307 000 Nivå IV | Austin, TX | 3 apr. 2025 | 10 sep. 2025 | Certifierad |
| $154 877–$307 000 Nivå IV | Garner, NC | 19 mars 2025 | 1 apr. 2025 | Certifierad |
| $166 962–$307 000 Nivå III | San Jose, CA | 19 mars 2025 | 11 sep. 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 19 mars 2025 | 9 juli 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 7 mars 2025 | 29 aug. 2025 | Certifierad |
| $141 898–$307 000 Nivå IV | Eden Prairie, MN | 4 mars 2025 | 15 juli 2025 | Certifierad |
| $133 500–$307 000 Nivå II | San Jose, CA | 27 feb. 2025 | 20 aug. 2025 | Certifierad |
| $133 500–$307 000 Nivå IV | South Jordan, UT | 25 feb. 2025 | 22 aug. 2025 | Certifierad |
| $166 962–$307 000 Nivå III | San Jose, CA | 24 feb. 2025 | 6 juni 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 24 feb. 2025 | 30 juli 2025 | Certifierad |
| $171 018–$307 000 Nivå IV | Roseville, CA | 19 feb. 2025 | 14 aug. 2025 | Certifierad |
| $164 486–$307 000 Nivå IV | Durham, NC | 19 feb. 2025 | 12 aug. 2025 | Certifierad |
| $149 781–$307 000 Nivå IV | Dallas, TX | 18 feb. 2025 | 4 juli 2025 | Certifierad |
| $133 500–$307 000 Nivå III | Holly Springs, NC | 6 feb. 2025 | 21 feb. 2025 | Certifierad |
| $166 962–$307 000 Nivå III | San Jose, CA | 6 feb. 2025 | 31 mars 2025 | Certifierad |
| $149 781–$307 000 Nivå IV | Dallas, TX | 6 feb. 2025 | 23 mars 2025 | Certifierad |
| $137 862–$307 000 Nivå IV | Roseville, CA | 29 jan. 2025 | 16 juli 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 27 jan. 2025 | 13 juli 2025 | Certifierad |
| $137 862–$307 000 Nivå IV | Roseville, CA | 22 jan. 2025 | 9 juli 2025 | Certifierad, sedan återkallad |
| $149 781–$307 000 Nivå IV | Northlake, TX | 9 jan. 2025 | 12 juni 2025 | Certifierad |
| $134 618–$307 000 Nivå IV | Durham, NC | 8 jan. 2025 | 1 juli 2025 | Certifierad |
| $201 323–$307 000 Nivå IV | San Jose, CA | 8 jan. 2025 | 29 juni 2025 | Certifierad |
| $150 530–$307 000 Nivå IV | Fort Collins, CO | 20 dec. 2024 | 18 juni 2025 | Certifierad |
| $150 530–$307 000 Nivå IV | Fort Collins, CO | 19 dec. 2024 | 18 juni 2025 | Certifierad |
| $139 880–$307 000 Nivå IV | Laurel, MD | 17 dec. 2024 | 8 juni 2025 | Certifierad |
| $137 842–$295 000 Nivå IV | Winter Park, FL | 20 nov. 2024 | 29 apr. 2025 | Certifierad |
| $164 486–$256 000 Nivå IV | Durham, NC | 28 okt. 2024 | 8 nov. 2024 | Certifierad |
| $193 197–$295 000 | San Jose, CA | 25 okt. 2024 | 23 apr. 2025 | Certifierad |
| $166 962–$295 000 Nivå III | San Jose, CA | 4 okt. 2024 | 5 mars 2025 | Certifierad |
| $201 323–$295 000 Nivå IV | San Jose, CA | 2 okt. 2024 | 29 mars 2025 | Certifierad |
| $166 962–$295 000 Nivå III | San Jose, CA | 16 sep. 2024 | 13 mars 2025 | Certifierad |
| $166 962–$295 000 Nivå III | San Jose, CA | 12 sep. 2024 | 5 mars 2025 | Certifierad |
| $201 323–$295 000 Nivå IV | San Jose, CA | 6 aug. 2024 | 4 sep. 2024 | Certifierad |
| $201 323–$295 000 Nivå IV | San Jose, CA | 2 aug. 2024 | 9 aug. 2024 | Certifierad |
| $164 486–$256 000 E-3 · Nivå IV | Durham, NC | 29 juli 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $201 323–$295 000 Nivå IV | San Jose, CA | 26 juli 2024 | 20 dec. 2024 | Certifierad |
| $188 928–$259 500 | San Jose, CA | 17 juli 2024 | 1 sep. 2024 | Certifierad |
| $201 323–$295 000 Nivå IV | San Jose, CA | 17 juli 2024 | 13 dec. 2024 | Certifierad |
| $164 154–$295 000 Nivå III | San Jose, CA | 10 juli 2024 | 5 nov. 2024 | Certifierad |
| $155 000–$295 000 Nivå IV | Spring, TX | 28 juni 2024 | 8 juli 2024 | Certifierad |
| $170 914–$295 000 Nivå III | San Jose, CA | 27 juni 2024 | 16 dec. 2024 | Certifierad |
| $135 000–$256 000 Nivå III | Durham, NC | 11 juni 2024 | 22 nov. 2024 | Certifierad |
| $139 464–$243 000 Nivå IV | Prosper, TX | 31 maj 2024 | 27 nov. 2024 | Certifierad |
| $145 500–$276 500 Nivå IV | Roseville, CA | 31 maj 2024 | 21 nov. 2024 | Certifierad |
| $135 000–$256 000 Nivå III | Frisco, TX | 22 maj 2024 | 1 nov. 2024 | Certifierad |
| $170 914–$295 000 Nivå III | San Jose, CA | 10 maj 2024 | 17 juni 2024 | Certifierad |
| $209 705–$295 000 | San Jose, CA | 15 mars 2024 | 12 aug. 2024 | Certifierad |
| $184 991–$295 000 Nivå II | San Jose, CA | 26 feb. 2024 | 1 mars 2024 | Certifierad |
| $207 398–$295 000 | San Jose, CA | 9 jan. 2024 | 6 juli 2024 | Certifierad |
| $207 398–$295 000 | San Jose, CA | 8 jan. 2024 | 25 jan. 2024 | Certifierad |
| $173 000–$295 000 Nivå III | San Jose, CA | 14 nov. 2023 | 20 nov. 2023 | Certifierad |
| $157 256–$256 000 Nivå II | Durham, NC | 13 nov. 2023 | 20 nov. 2023 | Certifierad |
| $182 070–$256 000 Nivå IV | Eagle Mountain, UT | 1 nov. 2023 | 27 apr. 2024 | Certifierad |
| $163 437–$249 000 Nivå IV | Durham, NC | 17 okt. 2023 | 10 apr. 2024 | Certifierad |
| $204 606–$286 300 | San Jose, CA | 10 okt. 2023 | 17 okt. 2023 | Certifierad |
| $163 381–$249 000 Nivå IV | Leander, TX | 13 sep. 2023 | 5 mars 2024 | Certifierad |
| $147 929 Nivå IV | Andover, MA | 29 juni 2023 | 26 dec. 2023 | Certifierad |
| $200 000 Nivå IV | San Jose, CA | 24 apr. 2023 | 1 maj 2023 | Certifierad |
| $172 116 Nivå III | San Jose, CA | 17 apr. 2023 | 17 apr. 2023 | Certifierad |
| $193 207 Nivå IV | San Jose, CA | 13 apr. 2023 | 5 okt. 2023 | Certifierad |
| $185 687 Nivå IV | San Jose, CA | 6 apr. 2023 | 24 aug. 2023 | Certifierad |
| $218 000 Nivå IV | San Jose, CA | 6 apr. 2023 | 11 apr. 2023 | Certifierad |
| $213 284 Nivå II | San Jose, CA | 5 apr. 2023 | 11 apr. 2023 | Certifierad |
| $172 185 Nivå III | San Jose, CA | 3 apr. 2023 | 5 aug. 2023 | Certifierad |
| $195 300 Nivå IV | San Jose, CA | 31 mars 2023 | 19 aug. 2023 | Certifierad |
| $175 000 Nivå IV | Fort Collins, CO | 24 mars 2023 | 27 mars 2023 | Certifierad |
| $210 000 Nivå IV | San Jose, CA | 17 mars 2023 | 20 mars 2023 | Certifierad |
| $184 000–$228 032 Nivå III | San Jose, CA | 9 feb. 2023 | 1 maj 2023 | Certifierad |
Senior Cloud Developer hos alla arbetsgivare →
Andra jobb hos Hewlett Packard Enterprise Company
- Cloud Developer III$151 251
- Cloud Developer II$132 579
- Cloud Developer$149 142
- Systems/Software Engineer II$131 144
- Systems/Software Engineer$145 000
- Systems/Software Engineer III$139 443
- Principal Cloud Developer$210 704
- Senior Systems/Software Engineer$178 740
- Sr. Cloud Developer$180 000
- Principal Systems/Software Engineer$201 053
- Systems/Software Engineer I$98 218
- Cloud Developer I$108 575
- Software Designer$150 660
- Senior IT Developer/Engineer$140 005
- Systems/Software Engineer VI$168 937
- Product Manager III$143 746
- IT Developer/Engineer$139 349
- Systems/Software Engineer V$160 000
- Engineer$143 100
- Product Manager II$135 068
- Product Manager$150 000
- AI and Machine Learning Engineer III$153 000
- Principal Engineer$143 790
- Senior Engineer$152 412
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).