Hem › Arbetsgivare › Intuit Inc. › Principal Software Engineer
Principal Software Engineer hos Intuit Inc.: H-1B-löner
43 anmälningar om arbetsvillkor för titeln Principal Software Engineer hos Intuit Inc.. Medianbaslön $253 362; mittenhalva $238 653–$255 193.
Ansökningar (LCAs)43
Medianlön$253 362
Mittenhalvan av löner$238 653–$255 193
10:e–90:e percentilen$214 931–$265 401
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 8 | $214 931 |
| FY2024 | 7 | $238 653 |
| FY2025 | 15 | $255 193 |
| FY2026 | 12 | $265 401 |
Ansökningar
| Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|
| $265 401–$339 200 | Mountain View, CA | 19 juni 2026 | 22 juni 2026 | Certifierad |
| $253 362–$330 000 | San Diego, CA | 10 juni 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $258 653–$297 451 | Mountain View, CA | 19 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $316 160–$339 200 Nivå IV | San Diego, CA | 4 feb. 2026 | 15 juli 2026 | Certifierad |
| $265 514–$339 200 Nivå IV | Mountain View, CA | 28 jan. 2026 | 29 juli 2026 | Certifierad |
| $253 362–$325 301 Nivå IV | San Diego, CA | 22 jan. 2026 | 21 juli 2026 | Certifierad |
| $265 401–$339 200 Nivå IV | Mountain View, CA | 16 jan. 2026 | 13 juli 2026 | Certifierad |
| $265 401–$339 200 Nivå IV | Mountain View, CA | 30 dec. 2025 | 6 juni 2026 | Certifierad |
| $254 900–$339 200 | Mountain View, CA | 17 dec. 2025 | 11 juni 2026 | Certifierad |
| $265 401–$339 200 Nivå IV | Mountain View, CA | 20 nov. 2025 | 20 nov. 2025 | Certifierad |
| $265 401–$339 200 Nivå IV | Mountain View, CA | 6 nov. 2025 | 13 nov. 2025 | Certifierad |
| $265 401–$339 200 Nivå IV | Mountain View, CA | 30 sep. 2025 | 10 okt. 2025 | Certifierad |
| $253 362–$325 301 Nivå IV | San Diego, CA | 18 aug. 2025 | 29 aug. 2025 | Certifierad |
| $255 193–$325 000 | Mountain View, CA | 7 juli 2025 | 8 juli 2025 | Certifierad |
| $255 193–$325 000 | Mountain View, CA | 10 juni 2025 | 11 juni 2025 | Certifierad |
| $249 541–$315 000 Nivå IV | San Diego, CA | 2 maj 2025 | 13 maj 2025 | Certifierad |
| $255 193–$325 000 Nivå IV | Mountain View, CA | 30 apr. 2025 | 3 okt. 2025 | Certifierad |
| $255 193–$325 000 Nivå IV | Mountain View, CA | 4 apr. 2025 | 26 sep. 2025 | Certifierad |
| $255 193–$325 000 Nivå IV | Mountain View, CA | 20 mars 2025 | 2 aug. 2025 | Certifierad |
| $249 541–$312 791 Nivå IV | San Diego, CA | 14 mars 2025 | 2 aug. 2025 | Certifierad |
| $255 193–$325 000 Nivå IV | Mountain View, CA | 21 feb. 2025 | 2 aug. 2025 | Certifierad |
| $255 193–$325 000 Nivå IV | Mountain View, CA | 4 feb. 2025 | 28 juli 2025 | Certifierad |
| $244 400–$325 000 Nivå IV | Mountain View, CA | 29 jan. 2025 | 7 maj 2025 | Certifierad |
| $262 650–$288 285 Nivå IV | Portland, OR | 19 dec. 2024 | 20 juni 2025 | Certifierad |
| $244 400–$325 000 Nivå IV | Mountain View, CA | 25 nov. 2024 | 20 maj 2025 | Certifierad |
| $255 193–$325 000 Nivå IV | Mountain View, CA | 21 nov. 2024 | 14 maj 2025 | Certifierad |
| $244 400–$325 000 Nivå IV | Kent, WA | 15 okt. 2024 | 16 okt. 2024 | Certifierad |
| $238 653–$310 000 Nivå IV | San Diego, CA | 13 aug. 2024 | 10 dec. 2024 | Certifierad |
| $244 400–$325 000 | Mountain View, CA | 9 juli 2024 | 15 juli 2024 | Certifierad |
| $238 653–$297 791 Nivå IV | San Diego, CA | 1 mars 2024 | 28 aug. 2024 | Certifierad |
| $221 379–$300 242 | Mountain View, CA | 21 feb. 2024 | 19 aug. 2024 | Certifierad |
| $209 758–$234 950 Nivå IV | Plano, TX | 20 feb. 2024 | 5 juli 2024 | Certifierad |
| $238 653–$297 791 Nivå IV | San Diego, CA | 12 jan. 2024 | 10 juli 2024 | Certifierad |
| $207 392–$300 242 | Mountain View, CA | 4 jan. 2024 | 1 juli 2024 | Certifierad |
| $221 379–$300 242 | Mountain View, CA | 20 sep. 2023 | 20 mars 2024 | Certifierad |
| $221 379–$300 242 | Mountain View, CA | 19 sep. 2023 | 20 mars 2024 | Avslagen |
| $238 653–$297 791 Nivå IV | San Diego, CA | 15 sep. 2023 | 16 mars 2024 | Certifierad |
| $214 931–$278 663 | Mountain View, CA | 10 juli 2023 | 4 jan. 2024 | Certifierad |
| $223 653–$280 935 Nivå IV | San Diego, CA | 6 apr. 2023 | 26 juli 2023 | Certifierad |
| $214 931–$278 663 Nivå IV | Mountain View, CA | 17 feb. 2023 | 19 aug. 2023 | Certifierad |
| $192 941–$253 481 Nivå IV | Mountain View, CA | 26 jan. 2023 | 27 juli 2023 | Certifierad |
| $214 931–$278 562 Nivå IV | Mountain View, CA | 29 dec. 2022 | 6 juni 2023 | Certifierad |
| $205 675–$267 708 Nivå IV | Mountain View, CA | 27 sep. 2022 | 22 mars 2023 | Certifierad |
Principal Software Engineer hos alla arbetsgivare →
Andra jobb hos Intuit Inc.
- Senior Software Engineer$156 000
- Software Engineer$130 223
- Staff Software Engineer$192 941
- Senior Data Scientist$159 695
- Manager, Software Engineering$226 120
- Senior Business Data Analyst$135 239
- Senior Product Manager$172 221
- Staff Business Data Analyst$163 860
- Staff Data Scientist$184 170
- Staff Product Manager$185 400
- Senior Staff Software Engineer$234 021
- Senior Product Designer$149 200
- Principal Product Manager$229 258
- Senior Fraud and Risk Analyst$148 380
- Product Manager$137 635
- Manager, Development$217 289
- Staff Technical Program Manager$191 617
- Staff Fraud and Risk Analyst$172 827
- Product Designer$120 330
- Senior AI Scientist$174 881
- Data Scientist$131 051
- Manager, Data and Analytics$194 811
- Senior Staff Product Manager$225 000
- Senior Technical Program Manager$160 000
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).