Hem › Arbetsgivare › Medtronic, Inc. › Senior Software Engineer
Senior Software Engineer hos Medtronic, Inc.: H-1B-löner
27 anmälningar om arbetsvillkor för titeln Senior Software Engineer hos Medtronic, Inc.. Medianbaslön $124 894; mittenhalva $117 437–$134 044.
Ansökningar (LCAs)27
Medianlön$124 894
Mittenhalvan av löner$117 437–$134 044
10:e–90:e percentilen$113 152–$136 901
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 10 | $115 294 |
| FY2024 | 7 | $117 437 |
| FY2025 | 8 | $134 003 |
| FY2026 | 1 | $134 971 |
Ansökningar
| Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|
| $134 971–$136 170 Nivå III | Prosper, TX | 3 dec. 2025 | 1 juni 2026 | Certifierad |
| $142 415–$150 000 | Lafayette, CO | 18 sep. 2025 | 3 jan. 2026 | Certifierad |
| $125 798–$155 000 Nivå III | Mounds View, MN | 30 juli 2025 | 8 sep. 2025 | Certifierad |
| $136 741–$141 205 | Mounds View, MN | 14 juli 2025 | 25 nov. 2025 | Certifierad |
| $131 265–$141 962 | Boxborough, MA | 28 maj 2025 | 6 nov. 2025 | Certifierad |
| $137 061–$142 526 | Lafayette, CO | 2 apr. 2025 | 26 maj 2025 | Certifierad |
| $122 741–$130 000 Nivå III | Fridley, MN | 20 mars 2025 | 5 maj 2025 | Certifierad |
| $137 061–$142 526 | Lafayette, CO | 18 mars 2025 | 15 maj 2025 | Certifierad, sedan återkallad |
| $122 741–$127 499 Nivå III | Mounds View, MN | 3 okt. 2024 | 18 jan. 2025 | Certifierad |
| $117 437–$136 678 Nivå III | Mounds View, MN | 28 juni 2024 | 25 okt. 2024 | Certifierad |
| $135 631–$138 000 | Lafayette, CO | 11 juni 2024 | 25 okt. 2024 | Certifierad |
| $117 437–$125 000 Nivå III | Mounds View, MN | 17 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $117 437–$128 000 Nivå III | Fridley, MN | 21 mars 2024 | 19 sep. 2024 | Certifierad |
| $117 437–$130 050 Nivå III | Mounds View, MN | 15 dec. 2023 | 26 apr. 2024 | Återkallad |
| $135 304–$138 500 Nivå III | Boxborough, MA | 20 nov. 2023 | 15 jan. 2024 | Certifierad |
| $117 437–$124 558 Nivå III | Mounds View, MN | 12 juli 2023 | 3 okt. 2023 | Certifierad |
| $113 152–$135 000 Nivå III | Mounds View, MN | 14 juni 2023 | 10 juli 2023 | Certifierad |
| $129 189–$133 442 Nivå III | Littleton, MA | 25 apr. 2023 | 21 okt. 2023 | Certifierad |
| $92 914–$139 402 Nivå III | Fridley, MN | 4 apr. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $113 152–$138 000 Nivå III | Mounds View, MN | 17 mars 2023 | 3 apr. 2023 | Certifierad, sedan återkallad |
| $124 987–$137 500 Nivå III | Northridge, CA | 23 feb. 2023 | 20 mars 2023 | Certifierad |
| $130 998–$135 000 Nivå IV | Mounds View, MN | 13 dec. 2022 | 2 mars 2023 | Certifierad |
| $124 800–$130 000 Nivå III | Lafayette, CO | 22 nov. 2022 | 9 jan. 2023 | Certifierad, sedan återkallad |
| $113 152–$118 962 Nivå III | Brooklyn Center, MN | 1 nov. 2022 | 9 dec. 2022 | Certifierad |
| $130 998–$135 000 Nivå IV | Mounds View, MN | 26 okt. 2022 | 1 mars 2023 | Certifierad, sedan återkallad |
| $113 152–$115 000 Nivå III | Mounds View, MN | 17 okt. 2022 | 8 mars 2023 | Certifierad |
| $113 152–$118 963 Nivå III | Brooklyn Center, MN | 12 okt. 2022 | 9 dec. 2022 | Certifierad |
Senior Software Engineer hos alla arbetsgivare →
Andra jobb hos Medtronic, Inc.
- Principal Software Engineer$141 898
- Senior Regulatory Affairs Specialist$90 334
- Regulatory Affairs Specialist$79 082
- Software Engineer II$98 363
- Senior Quality Engineer$104 562
- Sr. Supplier Quality Engineer$107 456
- Senior Manufacturing Engineer$107 239
- Principal Manufacturing Engineer$127 858
- Senior Supplier Quality Engineer$100 651
- Sr. Software Engineer$122 741
- Quality Engineer II$86 080
- Software Test Engineer II$91 354
- Manufacturing Engineer II$93 496
- Sr. Quality Engineer$105 726
- Senior R&D Engineer$102 108
- Sr. R&D Engineer$111 950
- Engineering Manager$128 679
- Principal Quality Engineer$123 687
- Principal Systems Engineer$129 730
- Principal Software Cloud Engineer$142 625
- Principal Supplier Quality Engineer$125 590
- Senior Software Test Engineer$112 694
- Sr. Manufacturing Engineer$111 884
- Engineering Program Manager$142 480
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).