Hem › Arbetsgivare › Merlin AI, Inc.
Merlin AI, Inc.: H-1B-löner och sponsring
Merlin AI, Inc. lämnade in 11 lönevillkorsansökningar för H-1B och relaterade visum under fiskalåren 2023–2026; certifierade: 11. Medianlön: $195 000.
Sponsrar Merlin AI, Inc. H-1B-visum?
Merlin AI, Inc. lämnade in 11 lönevillkorsansökningar under fiskalåren 2023–2026, den senaste inlämnad 22 maj 2026. En LCA är första steget i en H-1B-ansökan, så arbetsgivaren har sponsrat eller förberett sig för att sponsra H-1B-arbetare; det garanterar inte sponsring för någon specifik tjänst. Kolla arbetsgivarens egna jobbannonser.
Löner efter jobbtitel
| Jobbtitel | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Software Engineer | 2 | $157 500 |
| Member of Technical Staff | 2 | $267 500 |
| Operations Associate | 1 | $130 000 |
| Chief Technology Officer | 1 | $95 000 |
| Operations | 1 | $120 000 |
| Head of Finance | 1 | $235 000 |
| Founding GTM Strategist | 1 | $195 000 |
| Account Executive | 1 | $199 950 |
| Founding Engineer | 1 | $230 000 |
Ansökningar per fiskalår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2024 | 1 | $155 000 |
| FY2025 | 3 | $130 000 |
| FY2026 | 7 | $220 000 |
Rådande lönenivåer
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Var jobben finns
Yrken
- Software Developers5
- Operations Research Analysts2
- General and Operations Managers1
- Financial Managers1
- Market Research Analysts and Marketing Specialists1
- Sales Managers1
Senaste ansökningar
| Jobbtitel | Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Member of Technical Staff | $315 000–$350 000 Nivå IV | San Francisco, CA | 22 maj 2026 | 8 juni 2026 | Certifierad |
| Account Executive | $199 950–$230 000 Nivå III | San Francisco, CA | 9 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| Founding Engineer | $230 000–$260 000 Nivå IV | San Francisco, CA | 9 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| Founding GTM Strategist | $195 000–$215 000 Nivå III | San Francisco, CA | 26 feb. 2026 | 1 apr. 2026 | Certifierad |
| Head of Finance | $235 000–$255 000 Nivå II | San Francisco, CA | 17 nov. 2025 | 2 jan. 2026 | Certifierad |
| Operations | $120 000–$140 000 Nivå II | San Francisco, CA | 4 nov. 2025 | 2 jan. 2026 | Certifierad |
| Member of Technical Staff | $220 000–$255 000 Nivå IV | San Francisco, CA | 19 sep. 2025 | 13 okt. 2025 | Certifierad, sedan återkallad |
| Software Engineer | $160 000–$175 000 Nivå II | San Francisco, CA | 2 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Chief Technology Officer | $95 000–$115 000 Nivå I | San Francisco, CA | 2 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Operations Associate | $130 000–$170 000 Nivå III | San Francisco, CA | 30 jan. 2025 | 1 juli 2025 | Certifierad |
| Software Engineer | $155 000–$175 000 Nivå II | San Francisco, CA | 1 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).