Hem › Arbetsgivare › Okta, Inc. › Staff Software Engineer
Staff Software Engineer hos Okta, Inc.: H-1B-löner
54 anmälningar om arbetsvillkor för titeln Staff Software Engineer hos Okta, Inc.. Medianbaslön $182 811; mittenhalva $163 831–$193 333.
Ansökningar (LCAs)54
Medianlön$182 811
Mittenhalvan av löner$163 831–$193 333
10:e–90:e percentilen$148 762–$213 512
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 17 | $183 310 |
| FY2024 | 14 | $182 312 |
| FY2025 | 11 | $180 960 |
| FY2026 | 12 | $187 490 |
Ansökningar
| Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|
| $168 110–$245 891 | San Francisco, CA | 18 juni 2026 | 29 nov. 2026 | Certifierad |
| $212 202–$250 002 Nivå IV | Bellevue, WA | 17 juni 2026 | 8 nov. 2026 | Certifierad |
| $213 512–$281 008 Nivå IV | San Francisco, CA | 11 juni 2026 | 11 dec. 2026 | Certifierad |
| $185 389–$246 199 | Bellevue, WA | 1 juni 2026 | 8 nov. 2026 | Certifierad |
| $185 389–$240 000 | Bellevue, WA | 14 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $148 325–$177 574 Nivå IV | Mason, OH | 26 mars 2026 | 30 mars 2026 | Certifierad |
| $213 512–$213 617 Nivå IV | San Francisco, CA | 26 mars 2026 | 7 sep. 2026 | Certifierad |
| $175 427–$225 000 Nivå IV | Ashburn, VA | 19 feb. 2026 | 23 feb. 2026 | Certifierad |
| $213 512–$223 000 Nivå IV | San Francisco, CA | 21 jan. 2026 | 21 juli 2026 | Certifierad |
| $264 514–$266 583 Nivå IV | San Francisco, CA | 17 nov. 2025 | 11 maj 2026 | Certifierad |
| $175 427–$200 000 Nivå IV | Brambleton, VA | 25 sep. 2025 | 6 okt. 2025 | Certifierad |
| $189 592–$208 489 Nivå IV | Livingston, NJ | 24 sep. 2025 | 23 feb. 2026 | Certifierad |
| $163 550–$235 432 Nivå IV | Georgetown, TX | 11 aug. 2025 | 12 dec. 2025 | Certifierad |
| $192 658–$212 000 | San Francisco, CA | 7 aug. 2025 | 18 aug. 2025 | Certifierad |
| $212 202–$242 815 Nivå IV | Bellevue, WA | 8 juli 2025 | 14 juli 2025 | Certifierad |
| $213 512–$251 743 Nivå IV | San Francisco, CA | 1 juli 2025 | 23 dec. 2025 | Certifierad |
| $226 158–$231 188 Nivå IV | San Francisco, CA | 21 maj 2025 | 8 nov. 2025 | Certifierad |
| $149 781–$222 968 Nivå IV | Pompano Beach, FL | 1 maj 2025 | 19 okt. 2025 | Certifierad |
| $206 315–$258 723 Nivå IV | San Francisco, CA | 22 apr. 2025 | 7 okt. 2025 | Certifierad |
| $149 781–$247 450 Nivå IV | McKinney, TX | 28 mars 2025 | 7 apr. 2025 | Certifierad |
| $180 960–$211 206 Nivå III | San Francisco, CA | 10 mars 2025 | 3 sep. 2025 | Certifierad |
| $149 781–$206 605 Nivå IV | Wylie, TX | 4 feb. 2025 | 14 juli 2025 | Certifierad |
| $149 781–$220 988 Nivå IV | McKinney, TX | 1 nov. 2024 | 21 apr. 2025 | Certifierad |
| $155 709–$249 543 Nivå IV | Round Rock, TX | 30 aug. 2024 | 7 feb. 2025 | Certifierad |
| $206 315–$244 007 Nivå IV | San Francisco, CA | 29 juli 2024 | 29 nov. 2024 | Certifierad |
| $226 158–$257 640 Nivå IV | San Francisco, CA | 17 juli 2024 | 3 jan. 2025 | Certifierad |
| $165 173–$195 000 Nivå IV | Springfield, VA | 28 juni 2024 | 10 juli 2024 | Certifierad |
| $161 357–$191 160 | San Francisco, CA | 27 juni 2024 | 16 dec. 2024 | Certifierad |
| $193 464–$202 164 | San Francisco, CA | 27 juni 2024 | 20 dec. 2024 | Certifierad |
| $182 312–$221 169 Nivå IV | Bellevue, WA | 26 juni 2024 | 13 dec. 2024 | Certifierad |
| $215 197–$245 000 Nivå IV | Mountain House, CA | 22 apr. 2024 | 25 apr. 2024 | Certifierad |
| $182 312–$204 425 Nivå IV | Bellevue, WA | 7 mars 2024 | 5 sep. 2024 | Certifierad |
| $188 500–$192 930 | San Jose, CA | 20 feb. 2024 | 21 aug. 2024 | Certifierad |
| $142 002–$190 000 Nivå IV | Atlanta, GA | 15 feb. 2024 | 2 aug. 2024 | Certifierad |
| $154 482–$236 000 Nivå IV | Durham, NC | 14 feb. 2024 | 15 aug. 2024 | Certifierad |
| $139 464–$210 000 Nivå IV | Austin, TX | 2 jan. 2024 | 2 jan. 2024 | Certifierad |
| $182 312–$221 000 Nivå IV | Bellevue, WA | 1 nov. 2023 | 8 nov. 2023 | Certifierad |
| $139 464–$201 566 Nivå IV | Wylie, TX | 21 sep. 2023 | 22 mars 2024 | Certifierad |
| $215 197–$228 359 Nivå IV | San Francisco, CA | 24 aug. 2023 | 23 feb. 2024 | Certifierad |
| $182 312–$187 200 Nivå IV | Bellevue, WA | 25 juli 2023 | 24 jan. 2024 | Certifierad |
| $183 310–$247 572 Nivå IV | San Francisco, CA | 23 juni 2023 | 23 dec. 2023 | Certifierad |
| $164 674–$212 583 Nivå IV | Soquel, CA | 30 maj 2023 | 29 nov. 2023 | Certifierad |
| $134 992–$210 113 Nivå IV | Grapevine, TX | 16 maj 2023 | 24 maj 2023 | Certifierad |
| $183 310–$219 450 Nivå IV | San Francisco, CA | 5 apr. 2023 | 28 sep. 2023 | Certifierad |
| $132 184–$195 415 Nivå IV | South Jordan, UT | 31 mars 2023 | 28 sep. 2023 | Certifierad |
| $168 709–$200 000 Nivå IV | Bellevue, WA | 22 mars 2023 | 22 mars 2023 | Certifierad |
| $183 310–$237 375 Nivå IV | San Francisco, CA | 15 mars 2023 | 9 sep. 2023 | Certifierad |
| $167 149–$190 050 Nivå III | San Francisco, CA | 14 feb. 2023 | 12 aug. 2023 | Certifierad |
| $192 941–$216 000 Nivå IV | San Francisco, CA | 19 jan. 2023 | 20 juli 2023 | Certifierad |
| $183 310–$243 984 Nivå IV | San Francisco, CA | 20 dec. 2022 | 11 maj 2023 | Certifierad |
| $183 310–$223 000 Nivå IV | Georgetown, TX | 2 dec. 2022 | 12 dec. 2022 | Certifierad |
| $192 941–$225 000 Nivå IV | San Francisco, CA | 2 nov. 2022 | 21 nov. 2022 | Certifierad |
| $183 310–$217 000 Nivå IV | San Francisco, CA | 2 nov. 2022 | 21 nov. 2022 | Certifierad |
| $168 709–$213 000 Nivå IV | Kirkland, WA | 30 sep. 2022 | 26 okt. 2022 | Certifierad |
Staff Software Engineer hos alla arbetsgivare →
Andra jobb hos Okta, Inc.
- Senior Software Engineer$162 978
- Software Engineer$135 082
- Principal Software Engineer$183 310
- Senior Software Engineer in Test$132 267
- Senior Technical Consultant$126 838
- Senior Solutions Engineer$126 693
- Site Reliability Engineer$137 259
- Technical Consultant$112 341
- Senior Anaplan Product Analyst - Automation$139 136
- Staff Site Reliability Engineer$156 998
- Staff Software Engineer in Test$162 767
- Senior Data Engineer$157 477
- Team Lead$165 214
- Solutions Engineer$125 174
- Manager, Engineering$216 590
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).