Hem › Arbetsgivare › Pantera Capital Management LP
Pantera Capital Management LP: H-1B-löner och sponsring
Pantera Capital Management LP lämnade in 16 lönevillkorsansökningar för H-1B och relaterade visum under fiskalåren 2023–2026; certifierade: 15. Medianlön: $165 000.
Sponsrar Pantera Capital Management LP H-1B-visum?
Pantera Capital Management LP lämnade in 16 lönevillkorsansökningar under fiskalåren 2023–2026, den senaste inlämnad 23 juni 2026. En LCA är första steget i en H-1B-ansökan, så arbetsgivaren har sponsrat eller förberett sig för att sponsra H-1B-arbetare; det garanterar inte sponsring för någon specifik tjänst. Kolla arbetsgivarens egna jobbannonser.
Löner efter jobbtitel
| Jobbtitel | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Assistant Controller | 4 | $155 000 |
| Jr. Partner | 4 | $175 000 |
| Controller | 2 | $185 000 |
| Senior Fund Accountant | 1 | $90 000 |
| Investment Associate | 1 | — |
| Operations Manager | 1 | $140 000 |
| Research Director | 1 | $230 000 |
| Analyst | 1 | $115 000 |
| Junior Trader | 1 | — |
Ansökningar per fiskalår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 1 | $90 000 |
| FY2024 | 6 | $180 000 |
| FY2025 | 5 | $155 000 |
| FY2026 | 4 | $165 000 |
Rådande lönenivåer
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Var jobben finns
Yrken
Senaste ansökningar
| Jobbtitel | Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Junior Trader | $150 000–$185 000 Nivå III | San Francisco, CA | 23 juni 2026 | 12 dec. 2026 | Återkallad |
| Assistant Controller | $165 000 E-3 · Nivå III | New York, NY | 21 maj 2026 | 19 sep. 2026 | Certifierad |
| Assistant Controller | $155 000 E-3 · Nivå III | New York, NY | 1 apr. 2026 | 19 sep. 2026 | Certifierad |
| Operations Manager | $140 000–$160 000 Nivå III | San Francisco, CA | 17 juni 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Research Director | $230 000–$300 000 Nivå IV | San Francisco, CA | 2 juni 2025 | 3 juli 2025 | Certifierad |
| Analyst | $115 000–$140 000 Nivå I | New York, NY | 21 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Jr. Partner | $175 000–$200 000 Nivå III | New York, NY | 21 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad, sedan återkallad |
| Jr. Partner | $175 000–$200 000 H-1B1 (Singapore) · Nivå III | New York, NY | 10 mars 2025 | 18 mars 2025 | Certifierad |
| Assistant Controller | $155 000 E-3 · Nivå III | New York, NY | 3 okt. 2024 | 15 okt. 2024 | Certifierad |
| Jr. Partner | $175 000–$200 000 H-1B1 (Singapore) · Nivå III | San Francisco, CA | 5 aug. 2024 | 14 aug. 2024 | Certifierad |
| Jr. Partner | $175 000–$200 000 H-1B1 (Singapore) · deltid · Nivå III | San Francisco, CA | 17 juli 2024 | 1 aug. 2024 | Certifierad |
| Controller | $185 000 Nivå II | San Francisco, CA | 24 maj 2024 | 5 sep. 2024 | Certifierad |
| Controller | $185 000 Nivå II | Menlo Park, CA | 15 maj 2024 | 5 sep. 2024 | Certifierad |
| Assistant Controller | $150 000 Nivå I | Menlo Park, CA | 3 maj 2024 | 20 okt. 2024 | Certifierad |
| Investment Associate | $159 037–$274 269 H-1B1 (Singapore) · deltid · Nivå IV | San Francisco, CA | 18 aug. 2023 | 28 aug. 2023 | Certifierad, sedan återkallad |
| Senior Fund Accountant | $90 000–$130 000 Nivå II | Menlo Park, CA | 29 mars 2023 | 10 apr. 2023 | Certifierad |
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).