Hem › Arbetsgivare › SOLV Energy, LLC
SOLV Energy, LLC: H-1B-löner och sponsring
SOLV Energy, LLC lämnade in 18 lönevillkorsansökningar för H-1B och relaterade visum under fiskalåren 2023–2026; certifierade: 18. Medianlön: $119 392.
Sponsrar SOLV Energy, LLC H-1B-visum?
SOLV Energy, LLC lämnade in 18 lönevillkorsansökningar under fiskalåren 2023–2026, den senaste inlämnad 19 juni 2026. En LCA är första steget i en H-1B-ansökan, så arbetsgivaren har sponsrat eller förberett sig för att sponsra H-1B-arbetare; det garanterar inte sponsring för någon specifik tjänst. Kolla arbetsgivarens egna jobbannonser.
Löner efter jobbtitel
| Jobbtitel | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Energy Storage Project Manager | 4 | $119 392 |
| Project Manager | 4 | $102 960 |
| Senior Project Manager | 2 | $141 590 |
| Senior SCADA Engineer | 2 | $145 642 |
| Performance Engineer 1 | 2 | $89 419 |
| Engineering Coordinator Energy Storage | 1 | $74 568 |
| Performance Engineering Manager - EPC & Analytics Lead | 1 | $134 618 |
| Director of Engineering | 1 | $184 621 |
| Senior Engineering Analyst | 1 | $99 091 |
Ansökningar per fiskalår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 1 | $74 568 |
| FY2024 | 1 | $134 618 |
| FY2025 | 4 | $143 616 |
| FY2026 | 12 | $110 105 |
Rådande lönenivåer
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Var jobben finns
- San Diego, CA3
- Edison, NJ3
- East Bernard, TX2
- Buffalo, NY2
- Northlake, TX1
- Abbott, TX1
- Orangevale, CA1
- Pawtucket, RI1
- Seattle, WA1
- Andover, MA1
- Worcester, MA1
- Albany, NY1
Yrken
- Civil Engineers6
- Construction Managers4
- Mechatronics Engineers3
- Mechanical Engineers2
- Industrial Engineers1
- Architectural and Engineering Managers1
- Computer Systems Engineers/Architects1
Senaste ansökningar
| Jobbtitel | Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Project Manager | $117 250–$125 000 Nivå II | Albany, NY | 19 juni 2026 | 24 juni 2026 | Certifierad |
| Performance Engineer 1 | $89 419–$155 126 Nivå I | Andover, MA | 20 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| Performance Engineer 1 | $89 419–$155 126 Nivå I | Worcester, MA | 20 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| Senior Engineering Analyst | $99 091–$137 280 Nivå II | Seattle, WA | 19 maj 2026 | 27 juli 2026 | Certifierad |
| Energy Storage Project Manager | $119 392–$154 440 Nivå IV | Buffalo, NY | 18 maj 2026 | 25 maj 2026 | Certifierad |
| Energy Storage Project Manager | $119 392–$154 440 Nivå IV | East Bernard, TX | 18 maj 2026 | 25 maj 2026 | Certifierad |
| Project Manager | $94 682–$140 000 Nivå II | Edison, NJ | 18 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| Project Manager | $102 960–$154 440 Nivå II | Edison, NJ | 12 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| Project Manager | $102 960–$154 440 Nivå II | Pawtucket, RI | 12 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| Energy Storage Project Manager | $119 392–$154 440 Nivå IV | Buffalo, NY | 1 apr. 2026 | 1 apr. 2026 | Certifierad |
| Energy Storage Project Manager | $119 392–$154 440 Nivå IV | East Bernard, TX | 1 apr. 2026 | 1 apr. 2026 | Certifierad |
| Director of Engineering | $184 621–$211 754 Nivå IV | Edison, NJ | 16 mars 2026 | 10 juli 2026 | Certifierad |
| Senior SCADA Engineer | $145 642–$207 690 Nivå IV | San Diego, CA | 19 sep. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Senior SCADA Engineer | $145 642–$207 690 Nivå IV | Orangevale, CA | 19 sep. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| Senior Project Manager | $141 590–$212 384 Nivå IV | Northlake, TX | 20 feb. 2025 | 3 mars 2025 | Certifierad |
| Senior Project Manager | $141 590–$212 384 Nivå IV | Abbott, TX | 20 feb. 2025 | 3 mars 2025 | Certifierad |
| Performance Engineering Manager - EPC & Analytics Lead | $134 618–$186 472 Nivå I | San Diego, CA | 17 juli 2024 | 30 nov. 2024 | Certifierad |
| Engineering Coordinator Energy Storage | $74 568–$90 834 Nivå I | San Diego, CA | 29 mars 2023 | 1 sep. 2023 | Certifierad |
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).