Hem › Arbetsgivare › Tesla, Inc. › Manufacturing Controls Engineer
Manufacturing Controls Engineer hos Tesla, Inc.: H-1B-löner
77 anmälningar om arbetsvillkor för titeln Manufacturing Controls Engineer hos Tesla, Inc.. Medianbaslön $127 876; mittenhalva $113 112–$143 328.
Ansökningar (LCAs)77
Medianlön$127 876
Mittenhalvan av löner$113 112–$143 328
10:e–90:e percentilen$108 000–$163 397
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 13 | $124 800 |
| FY2024 | 14 | $114 950 |
| FY2025 | 11 | $111 564 |
| FY2026 | 36 | $144 079 |
Ansökningar
| Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|
| $144 336 Nivå II | Fremont, CA | 8 juni 2026 | 13 nov. 2026 | Certifierad |
| $168 300 Nivå III | Fremont, CA | 3 juni 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $130 000 Nivå II | Lathrop, CA | 25 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $129 752 Nivå II | Lathrop, CA | 17 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $145 000 Nivå II | Austin, TX | 13 maj 2026 | 15 juni 2026 | Certifierad |
| $173 023 Nivå IV | Fremont, CA | 13 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $138 400 Nivå II | Lathrop, CA | 12 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $112 000 Nivå II | Austin, TX | 8 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $134 976 Nivå II | Sparks, NV | 5 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $144 079 Nivå II | Sparks, NV | 5 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $125 064 Nivå II | Sparks, NV | 5 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $156 620 Nivå II | Brookshire, TX | 4 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $125 064 Nivå II | Sparks, NV | 3 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $144 079 Nivå II | Sparks, NV | 3 maj 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $163 846 Nivå II | Fremont, CA | 3 maj 2026 | 26 okt. 2026 | Certifierad |
| $165 810 Nivå III | Fremont, CA | 1 maj 2026 | 27 okt. 2026 | Certifierad |
| $173 023 | Fremont, CA | 28 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad, sedan återkallad |
| $100 000 Nivå II | Lathrop, CA | 27 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $144 079 Nivå II | Sparks, NV | 24 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad, sedan återkallad |
| $129 969 Nivå II | Lathrop, CA | 24 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $144 422 Nivå II | Austin, TX | 23 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $162 766 Nivå II | Fremont, CA | 23 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $125 064 Nivå II | Sparks, NV | 23 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad, sedan återkallad |
| $136 584 Nivå II | Fremont, CA | 23 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $134 676 Nivå II | Fremont, CA | 22 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $173 434 Nivå II | Fremont, CA | 22 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $125 000 Nivå II | Lathrop, CA | 10 apr. 2026 | 26 maj 2026 | Certifierad |
| $120 000 Nivå II | Sparks, NV | 9 apr. 2026 | 11 maj 2026 | Certifierad |
| $162 813 Nivå III | Fremont, CA | 2 apr. 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| $144 409 Nivå II | Fremont, CA | 18 mars 2026 | 11 maj 2026 | Certifierad |
| $112 500 Nivå II | Sparks, NV | 17 mars 2026 | 27 apr. 2026 | Certifierad |
| $139 260 Nivå II | Fremont, CA | 16 mars 2026 | 10 sep. 2026 | Certifierad |
| $144 780 Nivå III | Brookshire, TX | 24 nov. 2025 | 5 jan. 2026 | Certifierad |
| $163 647 Nivå III | Sparks, NV | 5 nov. 2025 | 24 nov. 2025 | Certifierad |
| $163 647 Nivå IV | Sparks, NV | 30 sep. 2025 | 24 nov. 2025 | Certifierad |
| $137 328 Nivå III | Sparks, NV | 17 sep. 2025 | 27 okt. 2025 | Certifierad |
| $118 973 Nivå II | Lathrop, CA | 3 sep. 2025 | 9 sep. 2025 | Certifierad |
| $110 000 Nivå III | Sparks, NV | 11 juni 2025 | 20 juni 2025 | Certifierad |
| $105 047 Nivå II | Austin, TX | 27 maj 2025 | 30 juni 2025 | Certifierad |
| $110 000 | Fremont, CA | 21 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $110 000 | Fremont, CA | 18 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad, sedan återkallad |
| $99 976 Nivå II | Lathrop, CA | 17 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $111 564 Nivå II | Sparks, NV | 16 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| $111 564 Nivå II | Sparks, NV | 16 apr. 2025 | 1 okt. 2025 | Återkallad |
| $120 000 Nivå IV | Sparks, NV | 16 apr. 2025 | 27 maj 2025 | Certifierad, sedan återkallad |
| $108 000 Nivå II | Sparks, NV | 5 mars 2025 | 21 apr. 2025 | Certifierad |
| $141 075 | Fremont, CA | 16 okt. 2024 | 10 apr. 2025 | Certifierad |
| $141 075 | Fremont, CA | 16 okt. 2024 | 10 apr. 2025 | Certifierad |
| $114 950 | Manteca, CA | 28 aug. 2024 | 26 feb. 2025 | Certifierad |
| $114 950 | Lathrop, CA | 28 aug. 2024 | 26 feb. 2025 | Certifierad |
| $108 000 | Reno, NV | 27 aug. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $108 000 | Sparks, NV | 27 aug. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $109 200 Nivå III | Lathrop, CA | 4 juni 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $135 000 deltid · Nivå III | Fremont, CA | 3 juni 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $124 076 | Fremont, CA | 3 juni 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $112 320 Nivå III | Lathrop, CA | 3 juni 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $111 500 Nivå III | Lathrop, CA | 31 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $118 910 | Fremont, CA | 16 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $130 000 Nivå II | Fremont, CA | 14 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $120 000 Nivå III | Lathrop, CA | 25 apr. 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| $104 437 Nivå III | Lathrop, CA | 19 mars 2024 | 10 sep. 2024 | Certifierad |
| $114 798 | Sparks, NV | 15 mars 2024 | 30 aug. 2024 | Återkallad |
| $135 000 | Fremont, CA | 2 nov. 2023 | 13 nov. 2023 | Certifierad |
| $135 000 | Fremont, CA | 26 okt. 2023 | 6 nov. 2023 | Certifierad |
| $116 550 | Fremont, CA | 22 sep. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $130 536 | Fremont, CA | 21 sep. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $138 177 Nivå II | Fremont, CA | 22 juni 2023 | 26 okt. 2023 | Certifierad |
| $136 080 Nivå II | Fremont, CA | 4 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $106 704 Nivå II | Fremont, CA | 1 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $124 800 Nivå II | Fremont, CA | 21 apr. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $130 000 Nivå II | Fremont, CA | 21 apr. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $125 000 Nivå II | Fremont, CA | 20 apr. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $126 000 Nivå II | Fremont, CA | 17 apr. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $106 850 Nivå II | Fremont, CA | 6 apr. 2023 | 2 okt. 2023 | Certifierad |
| $120 960 Nivå II | Fremont, CA | 17 feb. 2023 | 28 juli 2023 | Certifierad |
| $110 000 Nivå II | Austin, TX | 22 nov. 2022 | 5 dec. 2022 | Certifierad |
| $124 800 Nivå II | Fremont, CA | 21 okt. 2022 | 3 nov. 2022 | Certifierad |
Manufacturing Controls Engineer hos alla arbetsgivare →
Andra jobb hos Tesla, Inc.
- Mechanical Design Engineer$130 000
- Software Development Engineer$158 355
- Sr Software Development Engineer$180 013
- Process Engineer$106 700
- Manufacturing Engineer$125 000
- Manufacturing Equipment Engineer$114 911
- Staff Software Development Engineer$201 140
- Sourcing Engineer$124 145
- Sr. Manufacturing Engineer$139 646
- Staff Manufacturing Engineer$160 000
- Sr. Process Engineer$123 124
- Sr. Mechanical Design Engineer$150 000
- Senior Software Development Engineer$164 581
- Software Development Engineer - Eng$156 750
- QA Engineer$120 000
- Manufacturing Controls Dev Engineer$130 170
- Sr Software Development Engineer - Eng$180 000
- Sr Manufacturing Equipment Engineer$131 040
- Software Engineer$155 000
- Staff Mechanical Design Engineer$173 000
- Test Engineer$135 734
- Data Engineer$140 000
- Technical Program Manager$132 250
- Associate Process Engineer$88 000
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).