Hem › Arbetsgivare › Translucence Research, Inc.
Translucence Research, Inc.: H-1B-löner och sponsring
Translucence Research, Inc. lämnade in 10 lönevillkorsansökningar för H-1B och relaterade visum under fiskalåren 2023–2026; certifierade: 10. Medianlön: $153 684.
Sponsrar Translucence Research, Inc. H-1B-visum?
Translucence Research, Inc. lämnade in 10 lönevillkorsansökningar under fiskalåren 2023–2026, den senaste inlämnad 3 juni 2026. En LCA är första steget i en H-1B-ansökan, så arbetsgivaren har sponsrat eller förberett sig för att sponsra H-1B-arbetare; det garanterar inte sponsring för någon specifik tjänst. Kolla arbetsgivarens egna jobbannonser.
Löner efter jobbtitel
| Jobbtitel | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Senior Cryptography Engineer | 2 | $126 800 |
| Senior Software Engineer | 2 | $154 502 |
| Chief Cryptographer | 1 | $250 000 |
| Staff Cryptographer | 1 | — |
| Chief Scientist | 1 | — |
| VP of Engineering | 1 | $223 018 |
| VP, Partnerships | 1 | $139 214 |
| Software Engineer, Infrastructure | 1 | $98 218 |
Ansökningar per fiskalår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 2 | $171 800 |
| FY2024 | 4 | $185 193 |
| FY2025 | 2 | $118 716 |
| FY2026 | 2 | $160 818 |
Rådande lönenivåer
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Var jobben finns
- New Haven, CT2
- New York, NY2
- Castro Valley, CA2
- San Francisco, CA1
- Los Altos, CA1
- Incline Village, NV1
- Mountain View, CA1
Yrken
- Software Developers6
- Computer and Information Research Scientists1
- Computer and Information Systems Managers1
- Marketing Managers1
- Computer Systems Engineers/Architects1
Senaste ansökningar
| Jobbtitel | Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Senior Cryptography Engineer | $160 000–$220 000 Nivå II | New Haven, CT | 3 juni 2026 | 1 okt. 2026 | Certifierad |
| Senior Software Engineer | $161 637–$200 000 Nivå II | Castro Valley, CA | 5 feb. 2026 | 13 maj 2026 | Certifierad |
| Software Engineer, Infrastructure | $98 218–$140 000 Nivå I | Mountain View, CA | 23 maj 2025 | 1 okt. 2025 | Certifierad |
| VP, Partnerships | $139 214–$220 000 E-3 · Nivå III | Incline Village, NV | 27 sep. 2024 | 15 okt. 2024 | Certifierad |
| VP of Engineering | $223 018–$300 000 Nivå III | New York, NY | 22 maj 2024 | 1 okt. 2024 | Certifierad |
| Chief Scientist | $145 600–$603 200 deltid · Nivå III | New York, NY | 18 jan. 2024 | 1 feb. 2024 | Certifierad |
| Senior Software Engineer | $147 368–$200 000 Nivå II | Castro Valley, CA | 17 jan. 2024 | 15 juni 2024 | Certifierad |
| Staff Cryptographer | $234 062–$249 995 deltid · Nivå III | Los Altos, CA | 19 dec. 2023 | 1 jan. 2024 | Certifierad |
| Senior Cryptography Engineer | $93 600–$220 000 Nivå II | New Haven, CT | 11 maj 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| Chief Cryptographer | $250 000 Nivå III | San Francisco, CA | 8 nov. 2022 | 14 nov. 2022 | Certifierad |
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).