Lönedata för H-1B

Hem › Yrken › Data Scientists › Walnut Creek, CA

Data Scientists i Walnut Creek, CA: H-1B-löner

28 anmälningar om arbetsvillkor för denna yrkeskategori med arbetsplats i Walnut Creek, CA. Medianbaslön $139 577; mittenhalva $126 277–$158 821.

Ansökningar (LCAs)28
Medianlön$139 577
Mittenhalvan av löner$126 277–$158 821
10:e–90:e percentilen$113 255–$190 100

Per lönenivå

LönenivåMedianlön
Nivå I (nybörjare)$105 000
Nivå II (kvalificerad)$129 199
Nivå III (erfaren)$174 371
Nivå IV (fullt kompetent)$220 000

Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.

Arbetsgivare

ArbetsgivareLCAsMedianlön
Elevance Health, Inc.3$171 145
CSAA Insurance Services, Inc.2$126 277
Method360 Inc.2$126 277
Slalom, Inc.2$155 992
Microsoft Corporation2$190 100
Boba Studio LLC2$98 155
Stellans, LLC2—
Vignetic Inc.1$126 277
First Republic Bank1$110 000
Marriott International, Inc.1$140 980
Network Medical Management Inc.1$105 000
Trace3, LLC1$150 000
Capgemini America Inc1$128 398
Social Standards, Inc.1$130 000
MUFG Bank, Ltd.1$159 000
Roller Networks USA Inc.1$158 642
Insight Global, LLC1—
Function Health, Inc.1$220 000
Personify Health1$139 577
Sunthetics, Inc.1$133 952

Jobbtitlar

H-1B-sponsorer i Walnut Creek, CA →

Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).