Hem › Yrken › Materials Scientists › San Jose, CA
Materials Scientists i San Jose, CA: H-1B-löner
31 anmälningar om arbetsvillkor för denna yrkeskategori med arbetsplats i San Jose, CA. Medianbaslön $139 300; mittenhalva $126 600–$160 438.
Ansökningar (LCAs)31
Medianlön$139 300
Mittenhalvan av löner$126 600–$160 438
10:e–90:e percentilen$109 907–$166 750
Per lönenivå
| Lönenivå | Medianlön |
|---|---|
| Nivå I (nybörjare) | $108 700 |
| Nivå II (kvalificerad) | $128 200 |
| Nivå III (erfaren) | $158 101 |
| Nivå IV (fullt kompetent) | $195 000 |
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Arbetsgivare
| Arbetsgivare | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Western Digital Technologies, Inc. | 10 | $150 526 |
| QuantumScape Battery, Inc. | 9 | $139 300 |
| Kepler Computing, Inc. | 2 | $166 750 |
| Sakuu Corporation | 1 | $109 907 |
| Lumileds LLC | 1 | $109 907 |
| Hermes Microvision, Inc. | 1 | $162 775 |
| Populus Group LLC | 1 | $220 480 |
| Lyten, Inc. | 1 | $128 200 |
| Cesium Inc. | 1 | $158 101 |
| X-FAB Texas, Inc. | 1 | $110 400 |
| O-Net Communications (USA), Inc. | 1 | $135 000 |
| Elemental Scientific, Inc. | 1 | $125 000 |
| TSMC Technology, Inc. | 1 | $158 101 |
Jobbtitlar
- Staff Engineer, Hardware Development Engineering5
- Principal Engineer, Hardware Development Engineering2
- Manager, Microscopy Ops2
- Staff Engineer, Development Engineering2
- Senior Metrology Engineer2
- Polymer Engineer1
- Senior Member Technical Staff, Solid State Cathode1
- Sr. Member Technical Staff, Process Development1
- Scientist1
- Senior Researcher 21
- Applied Scientist IV1
- SMTS, Separator Engineering & Process Development1
- Principal Member of Technical Staff, Metrology Pilot Line1
- Senior Metallurgist-Anode1
- Member of Technical Staff1
H-1B-sponsorer i San Jose, CA →
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).