Lönedata för H-1B

Hem › Yrken › Mechanical Engineers › Mountain View, CA

Mechanical Engineers i Mountain View, CA: H-1B-löner

321 anmälningar om arbetsvillkor för denna yrkeskategori med arbetsplats i Mountain View, CA. Medianbaslön $175 830; mittenhalva $153 250–$200 000.

Ansökningar (LCAs)321
Medianlön$175 830
Mittenhalvan av löner$153 250–$200 000
10:e–90:e percentilen$128 690–$230 000

Per lönenivå

LönenivåMedianlön
Nivå I (nybörjare)$109 080
Nivå II (kvalificerad)$153 500
Nivå III (erfaren)$180 000
Nivå IV (fullt kompetent)$200 000

Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.

Arbetsgivare

ArbetsgivareLCAsMedianlön
Nuro, Inc64$187 500
Google LLC46$182 500
Waymo LLC24$230 000
Applied Intuition, Inc.21$210 000
Aurora Operations, Inc.14$160 500
Aeva, Inc.12$153 500
Wisk Aero LLC12$143 763
Matic Robots, Inc.11$160 000
General Motors9$181 397
DiDi Research America, LLC8$162 283
Aurora Innovation, Inc.8$181 000
Lunar Energy, Inc.7$150 000
Gatik AI Inc.7$170 000
Yoh, A Day & Zimmermann Company7$108 160
Fulfil Solutions, Inc.5$128 690
Tesla, Inc.5$164 300
Kodiak Robotics, Inc.5$180 000
Sunday Robotics, Inc.5$245 000
Lightmatter, Inc.4$201 180
Samsung Research America, Inc.3$155 043
Jones Lang LaSalle Americas, Inc.3$155 000
Intrinsic Innovation LLC3$166 000
Fourier Earth, Inc.3$186 000
Phantom AI, Inc.2$134 752
Western Digital Technologies, Inc.2$122 000
Alten Technology USA, Inc.2$132 500
Microsoft Corporation2$175 330
TekPartners Solutions, LLC1$103 709
Ghost Locomotion Inc.1$160 000
Aerosapien Technologies LLC1$113 000
Tezerakt LLC1$88 296
Knightscope, Inc1$150 000
Holy Grail Inc1$88 296
Cumming Management Group, Inc.1$150 000
Matician, Inc.1$175 000
Ghost Autonomy Inc.1$190 000
RoboSense Inc.1$116 730
UNISON, Inc.1$220 000
Cavnue, LLC1$185 000
Astral Materials, Inc.1$129 000

Jobbtitlar

H-1B-sponsorer i Mountain View, CA →

Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).