Hem › Yrken › Software Developers › Keene, NH
Software Developers i Keene, NH: H-1B-löner
35 anmälningar om arbetsvillkor för denna yrkeskategori med arbetsplats i Keene, NH. Medianbaslön $105 000; mittenhalva $92 457–$138 528.
Ansökningar (LCAs)35
Medianlön$105 000
Mittenhalvan av löner$92 457–$138 528
10:e–90:e percentilen$89 500–$150 914
Per lönenivå
| Lönenivå | Medianlön |
|---|---|
| Nivå I (nybörjare) | $87 250 |
| Nivå II (kvalificerad) | $97 760 |
| Nivå III (erfaren) | $125 728 |
| Nivå IV (fullt kompetent) | $145 465 |
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Arbetsgivare
| Arbetsgivare | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Rmatrix, LLC. | 9 | $89 500 |
| C&S Wholesale Grocers, LLC | 9 | $146 815 |
| Markem-Imaje Corporation | 2 | $126 114 |
| Imetris Corporation | 2 | $97 760 |
| Resource Logistics, Inc. | 2 | $101 566 |
| Rite Code Technologies Inc | 2 | $92 914 |
| Saxon Global, Inc. | 1 | $153 088 |
| American Association of Retired Persons (AARP) | 1 | $122 678 |
| Compunnel Software Group, Inc | 1 | $92 000 |
| Fecund Software Services, LLC. | 1 | $90 085 |
| Image Direct Group, LLC | 1 | $96 512 |
| Moonlight Technology LLC | 1 | $121 500 |
| ERP Analysts, Inc. | 1 | $128 000 |
| Dice IT Solutions LLC. | 1 | $101 566 |
| HealthEdge Software, Inc. | 1 | $132 000 |
Jobbtitlar
- Software Engineer9
- Software Developer7
- Oracle EBS Developer3
- Principal Engineer, App Development2
- Architect, App Development2
- SAP MDG Developer1
- Engineer II1
- Technical Specialist1
- Software Configuration Management Engineer - KBGFJG73809-31
- Principal Analyst, App Development1
- Principal Engineer, App Development, J2EE1
- Sr. Software Engineer, J2EE1
- Software Developer, Applications1
- Software Engineer IV - KBGFJG73816-91
- Sr. Developer, Web Application1
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).