Lönedata för H-1B

Hem › Yrken › Software Developers › West Hollywood, CA

Software Developers i West Hollywood, CA: H-1B-löner

81 anmälningar om arbetsvillkor för denna yrkeskategori med arbetsplats i West Hollywood, CA. Medianbaslön $160 822; mittenhalva $132 610–$181 500.

Ansökningar (LCAs)81
Medianlön$160 822
Mittenhalvan av löner$132 610–$181 500
10:e–90:e percentilen$110 854–$190 000

Per lönenivå

LönenivåMedianlön
Nivå I (nybörjare)$109 818
Nivå II (kvalificerad)$137 000
Nivå III (erfaren)$170 325
Nivå IV (fullt kompetent)$181 500

Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.

Arbetsgivare

ArbetsgivareLCAsMedianlön
Tinder LLC21$155 035
Match Group LLC13$181 500
InvestCloud, Inc.12$170 325
Grindr, LLC4$290 000
Pluto, Inc.3$176 134
Match Group Americas, LLC3$159 500
Live Nation Worldwide, Inc.2$167 082
Slalom, Inc.2$166 305
Pluto TV2$220 000
Tone Pay2—
Socialedge, Inc.1$130 000
TransUnion LLC1$102 544
RSM Technologies LLC1$102 544
Sundo LLC1$175 000
Op3n LLC1—
Selfbook, Inc.1$150 000
Kaizen ITech LLC1$121 320
Block, Inc.1$200 100
Stem Disintermedia Inc1$150 000
Kforce Inc.1$121 222
Match LLC1$115 000
Synergy Global Technologies Inc.1$152 000
Zelig Technology, LLC1$185 000
PayPal, Inc.1$201 136
BluePath Solutions, LLC1—
Ericsson Inc.1$184 558
Palo Alto Networks, Inc.1$160 822

Jobbtitlar

H-1B-sponsorer i West Hollywood, CA →

Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).