Hem › Jobbtitlar › Advanced Manufacturing Engineer
Advanced Manufacturing Engineer: H-1B-löner
59 anmälningar om arbetsvillkor använde titeln Advanced Manufacturing Engineer. Medianbaslön $125 778; mittenhalva $98 480–$148 200.
Ansökningar (LCAs)59
Medianlön$125 778
Mittenhalvan av löner$98 480–$148 200
10:e–90:e percentilen$85 224–$156 860
Arbetsgivare
| Arbetsgivare | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Apple Inc. | 27 | $148 200 |
| Stanley Black & Decker Inc. | 3 | $106 730 |
| Canoo Technologies Inc. | 2 | $110 000 |
| Sovereign Technologies, LLC | 2 | $89 440 |
| Challenge Manufacturing Holdings, Inc. | 2 | $102 110 |
| CNH Industrial America LLC | 2 | $98 010 |
| ABB Inc. | 2 | $90 208 |
| LInamar Light Metals - MR | 1 | $115 000 |
| Ge Precision Healthcare LLC | 1 | $75 899 |
| Nikola Corporation | 1 | $110 000 |
| Shoolin Inc | 1 | $97 760 |
| Alps Alpine North America, Inc. | 1 | $71 474 |
| Amazon.com Services LLC | 1 | $148 428 |
| Autosystems America Inc. | 1 | $115 000 |
| Ford Motor Company | 1 | $76 980 |
| Bestpegasus LLC | 1 | $78 000 |
| Adient US LLC | 1 | $97 344 |
| Zipline International Inc. | 1 | $140 000 |
| USA Fortescue Future Industries, Inc. | 1 | $135 000 |
| Fluence Energy Global Production Operation, LLC | 1 | $115 000 |
| Novozen Healthcare LLC. | 1 | $97 760 |
| Rheem Manufacturing Company | 1 | $75 941 |
| Astec, Inc. | 1 | $120 000 |
| Symmetry Medical Manufacturing, Inc. | 1 | $85 000 |
| Rebo Lighting & Electronics, LLC | 1 | $130 000 |
| MAS HVAC Inc. | 1 | $105 000 |
Per lönenivå
| Lönenivå | Medianlön |
|---|---|
| Nivå I (nybörjare) | $76 980 |
| Nivå II (kvalificerad) | $103 621 |
| Nivå III (erfaren) | $131 758 |
| Nivå IV (fullt kompetent) | $148 200 |
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 14 | $145 158 |
| FY2024 | 33 | $140 000 |
| FY2025 | 9 | $96 820 |
| FY2026 | 3 | $105 000 |
Städer
- Cupertino, CA23
- Sunnyvale, CA4
- Elyria, OH3
- Plymouth, MI3
- Rochester, MI2
- Walker, MI2
- New Berlin, WI2
- Fletcher, NC1
- Milwaukee, WI1
- Coolidge, AZ1
- Strurtevant, WI1
- McAllen, TX1
- Westborough, MA1
- Dearborn, MI1
- York, PA1
- Grand Island, NE1
- South San Francisco, CA1
- Detroit, MI1
- Arlington, VA1
- Sturtevant, WI1
- Benson, MN1
- Pinetops, NC1
- Irvine, CA1
- Montgomery, AL1
- Chattanooga, TN1
- Warsaw, IN1
- Maple Grove, MN1
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).