Hem › Jobbtitlar › Principal Engineer I
Principal Engineer I: H-1B-löner
139 anmälningar om arbetsvillkor använde titeln Principal Engineer I. Medianbaslön $139 584; mittenhalva $127 980–$154 024.
Ansökningar (LCAs)139
Medianlön$139 584
Mittenhalvan av löner$127 980–$154 024
10:e–90:e percentilen$110 800–$164 112
Arbetsgivare
| Arbetsgivare | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Charter Communications, Inc. | 107 | $137 925 |
| Hughes Network Systems LLC | 7 | $135 000 |
| Western Alliance Bank | 7 | $158 000 |
| CVS Pharmacy Inc. | 4 | $189 000 |
| Mobiquity Inc. | 3 | $114 026 |
| Honda Development & Manufacturing of America, LLC | 2 | $127 351 |
| Government Employees Insurance Company (GEICO) | 2 | $161 117 |
| Cloudera, Inc. | 2 | $257 294 |
| EchoStar Operating, LLC | 1 | $123 966 |
| Confluent, Inc. | 1 | $280 000 |
| Institute of Gas Technology | 1 | $140 000 |
| Toyota Motor North America, Inc. | 1 | $178 643 |
| Electric Power Engineers, LLC | 1 | $167 500 |
Per lönenivå
| Lönenivå | Medianlön |
|---|---|
| Nivå I (nybörjare) | $110 800 |
| Nivå II (kvalificerad) | $110 800 |
| Nivå III (erfaren) | $129 355 |
| Nivå IV (fullt kompetent) | $152 069 |
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 37 | $135 000 |
| FY2024 | 25 | $133 415 |
| FY2025 | 48 | $143 214 |
| FY2026 | 28 | $145 413 |
Städer
- Greenwood Village, CO67
- Englewood, CO26
- Germantown, MD7
- Charlotte, NC7
- Irving, TX4
- Maryland Heights, MO3
- St. Louis, MO2
- Raymond, OH2
- Phoenix, AZ2
- Wayne, PA1
- Arlington Heights, IL1
- Beaverton, OR1
- Centennial, CO1
- Cumming, GA1
- Huntersville, NC1
- Edison, NJ1
- Rockville, MD1
- Gaithersburg, MD1
- Frederick, MD1
- Bayonne, NJ1
- Engelwood, CO1
- Buffalo Grove, IL1
- Mountain View, CA1
- Santa Clara, CA1
- Des Plaines, IL1
- San Jose, CA1
- Plano, TX1
- Joshua, TX1
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).