Hem › Jobbtitlar › Principal Software Engineer in Test
Principal Software Engineer in Test: H-1B-löner
45 anmälningar om arbetsvillkor använde titeln Principal Software Engineer in Test. Medianbaslön $142 364; mittenhalva $129 045–$172 550.
Ansökningar (LCAs)45
Medianlön$142 364
Mittenhalvan av löner$129 045–$172 550
10:e–90:e percentilen$119 405–$204 000
Arbetsgivare
| Arbetsgivare | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Fidelity Technology Group, LLC d/b/a Fidelity Investments | 12 | $129 032 |
| Paycor, Inc. | 5 | $142 529 |
| The MathWorks, Inc. | 3 | $140 525 |
| Okta, Inc. | 3 | $206 315 |
| Veeva Systems Inc. | 2 | $192 500 |
| REsurety, Inc. | 2 | $146 000 |
| Sleep Number Corporation | 2 | $207 682 |
| Foundation Medicine, Inc. | 2 | $153 920 |
| VNC LLC | 2 | — |
| Noblesoft Technologies Inc | 2 | $95 000 |
| Palo Alto Networks, Inc. | 2 | $201 796 |
| Autodesk, Inc. | 1 | $130 021 |
| EAB Global, Inc. | 1 | $125 000 |
| iRobot Corporation | 1 | $142 199 |
| Tenpearls LLC | 1 | $113 000 |
| Study.com LLC | 1 | $175 000 |
| Roche Molecular Systems, Inc. | 1 | $165 200 |
| Ambient Property Technologies, Inc. | 1 | $185 400 |
| Paychex North America Inc. | 1 | $154 290 |
Per lönenivå
| Lönenivå | Medianlön |
|---|---|
| Nivå I (nybörjare) | $205 000 |
| Nivå II (kvalificerad) | $104 000 |
| Nivå III (erfaren) | $163 000 |
| Nivå IV (fullt kompetent) | $142 529 |
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 8 | $146 000 |
| FY2024 | 5 | $130 021 |
| FY2025 | 17 | $146 000 |
| FY2026 | 12 | $130 089 |
Städer
- Westlake, TX10
- Boston, MA6
- Frisco, TX5
- Natick, MA3
- San Francisco, CA3
- Santa Clara, CA3
- Durham, NC3
- Pleasanton, CA2
- San Jose, CA1
- McKinney, TX1
- Washington, DC1
- Bedford, MA1
- Vienna, VA1
- Mountain View, CA1
- Draper, UT1
- Smithfield, RI1
- Haslet, TX1
- Livermore, CA1
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).