Hem › Jobbtitlar › Technical Lead II
Technical Lead II: H-1B-löner
78 anmälningar om arbetsvillkor använde titeln Technical Lead II. Medianbaslön $158 976; mittenhalva $146 219–$191 100.
Ansökningar (LCAs)78
Medianlön$158 976
Mittenhalvan av löner$146 219–$191 100
10:e–90:e percentilen$130 000–$195 600
Arbetsgivare
| Arbetsgivare | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| Nisum Technologies Inc. | 44 | $151 500 |
| HubSpot, Inc. | 28 | $195 600 |
| Prodapt North America, Inc. | 3 | $112 000 |
| Persistent Systems, Inc. | 1 | $92 290 |
| JC Residential and Light Commercial LLC | 1 | $78 603 |
| Blue Cross Blue Shield of Michigan | 1 | $128 877 |
Per lönenivå
| Lönenivå | Medianlön |
|---|---|
| Nivå I (nybörjare) | $146 638 |
| Nivå II (kvalificerad) | $149 293 |
| Nivå III (erfaren) | $158 976 |
| Nivå IV (fullt kompetent) | $191 100 |
Department of Labor fastställer fyra rådande lönenivåer för varje yrke och område, från Nivå I (inträde) till Nivå IV (fullt kompetent). Arbetsgivaren väljer den nivå som matchar jobbets krav.
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 12 | $149 542 |
| FY2024 | 11 | $146 638 |
| FY2025 | 31 | $160 000 |
| FY2026 | 23 | $176 030 |
Städer
- Pleasanton, CA19
- San Francisco, CA7
- Irving, TX4
- Cambridge, MA4
- San Jose, CA3
- Rocklin, CA3
- Johns Creek, GA3
- Fremont, CA3
- Dublin, CA2
- El Segundo, CA2
- Cumming, GA2
- Brooklyn, NY2
- Bellevue, WA2
- Frisco, TX2
- Minneapolis, MN1
- Parker, CO1
- Tampa, FL1
- Humble, TX1
- Broadlands, VA1
- Groveport, OH1
- Norman, OK1
- Tracy, CA1
- Chicago, IL1
- Flowood, MS1
- Haymarket, VA1
- Concord, NC1
- North Andover, MA1
- Pompano Beach, FL1
- Woodbury, MN1
- Detroit, MI1
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).