Hem › Arbetsgivare › VMware, Inc. › Staff Engineer 1
Staff Engineer 1 hos VMware, Inc.: H-1B-löner
25 anmälningar om arbetsvillkor för titeln Staff Engineer 1 hos VMware, Inc.. Medianbaslön $224 000; mittenhalva $211 375–$229 164.
Ansökningar (LCAs)25
Medianlön$224 000
Mittenhalvan av löner$211 375–$229 164
10:e–90:e percentilen$192 274–$248 400
Per räkenskapsår
| Budgetår | LCAs | Medianlön |
|---|---|---|
| FY2023 | 21 | $225 065 |
| FY2024 | 4 | $217 592 |
Ansökningar
| Baslön | Plats | Inlämnad | Startdatum | Status |
|---|---|---|---|---|
| $213 185 Nivå IV | Frisco, TX | 28 dec. 2023 | 3 juni 2024 | Certifierad |
| $222 000 | Palo Alto, CA | 9 nov. 2023 | 8 maj 2024 | Certifierad |
| $212 875 | Palo Alto, CA | 1 nov. 2023 | 1 maj 2024 | Certifierad |
| $231 280 Nivå IV | Bellevue, WA | 13 okt. 2023 | 13 okt. 2023 | Certifierad |
| $168 103 Nivå IV | Atlanta, GA | 9 aug. 2023 | 28 jan. 2024 | Certifierad |
| $190 000 | Palo Alto, CA | 7 aug. 2023 | 1 okt. 2023 | Certifierad |
| $230 000 Nivå IV | Palo Alto, CA | 6 juni 2023 | 28 okt. 2023 | Certifierad |
| $225 883 Nivå IV | Palo Alto, CA | 24 maj 2023 | 21 nov. 2023 | Certifierad |
| $254 000 Nivå IV | Palo Alto, CA | 24 apr. 2023 | 24 apr. 2023 | Certifierad |
| $223 992 Nivå IV | Palo Alto, CA | 24 apr. 2023 | 20 okt. 2023 | Certifierad |
| $229 164 Nivå IV | Palo Alto, CA | 10 mars 2023 | 10 aug. 2023 | Certifierad |
| $225 065 Nivå IV | Palo Alto, CA | 7 mars 2023 | 7 aug. 2023 | Certifierad |
| $211 375 Nivå IV | Palo Alto, CA | 25 feb. 2023 | 26 aug. 2023 | Certifierad |
| $208 375 Nivå IV | Austin, TX | 19 feb. 2023 | 18 aug. 2023 | Certifierad |
| $228 248 Nivå IV | Palo Alto, CA | 15 feb. 2023 | 10 aug. 2023 | Certifierad |
| $193 046 Nivå IV | San Francisco, CA | 10 feb. 2023 | 9 aug. 2023 | Certifierad |
| $191 760 Nivå IV | Atlanta, GA | 2 feb. 2023 | 4 aug. 2023 | Certifierad |
| $202 078 Nivå IV | Austin, TX | 1 feb. 2023 | 3 aug. 2023 | Certifierad |
| $226 269 Nivå IV | Palo Alto, CA | 20 jan. 2023 | 21 juli 2023 | Certifierad |
| $225 422 Nivå IV | Palo Alto, CA | 7 dec. 2022 | 1 juni 2023 | Certifierad |
| $240 000 Nivå IV | Palo Alto, CA | 29 nov. 2022 | 8 dec. 2022 | Certifierad |
| $254 000 Nivå IV | Palo Alto, CA | 2 nov. 2022 | 15 nov. 2022 | Certifierad |
| $224 000 Nivå IV | Palo Alto, CA | 21 okt. 2022 | 19 apr. 2023 | Certifierad |
| $222 200 Nivå IV | Palo Alto, CA | 13 okt. 2022 | 13 apr. 2023 | Certifierad |
| $275 000 Nivå IV | Palo Alto, CA | 7 okt. 2022 | 20 okt. 2022 | Certifierad |
Andra jobb hos VMware, Inc.
- R&D Engineer Software$187 902
- Member of Technical Staff$150 000
- Senior Member of Technical Staff$188 002
- R&D Engineer Software 4$193 002
- Staff Engineer$224 563
- R&D Engineer Software 5$223 752
- Member of Technical Staff 3$164 388
- R&D Engineer Software 3$162 946
- Sr. Member of Technical Staff$182 350
- Member of Technical Staff III$155 742
- Staff Engineer 2$259 975
- Product Manager$159 000
- Client Services Consultant$150 914
- Engineering Manager$220 020
- Senior Software Engineer$193 034
- Senior Product Manager$190 800
- Technology Product Management$201 323
- Staff Engineer I$204 428
- Staff Engineer II$259 031
- Product Line Manager$218 053
- R&D Engineer Software 2$145 505
- Member of Technical Staff - Professional 3$169 740
- Member of Technical Staff 2$138 200
- Software Engineer$165 000
Löner är den lägre nivån av den erbjudna lönen i varje ansökan, omräknad till årsbelopp; statistiken använder endast certifierade heltidsansökningar. En LCA är inte ett visumgodkännande och en LCA kan täcka flera tjänster. Källa: U.S. Department of Labor, OFLC LCA Disclosure Data, fiskalår 2023–2026 (senaste beslut 30 juni 2026).